XVII. ročník mezinárodního jazzového festivalu Jazz Goes to Town 2011
7.10.2011 | Autor: PR | sekce: tiskové zprávy
Nikdy by mě nenapadlo, že by do Hradce mohl někdy přijet Jack Bruce. Ještě teď tomu tak úplně nevěřím. Ale že je to na spadnutí, vždyť už visí plakáty! Bruce a Cream jsem pouštěl už v osmé třídě ZDŠ na školní diskotéce a dodnes je to můj kůň. Při organizování pomalu ale jistě ubíhajících ročníků festivalu jsem si uvědomil, že Jack Bruce je vlastně jazzman, i když světovou slávu získal díky účinkování v kapele Cream spolu s Ericem Claptonem a Gingerem Bakerem, což byl víc rock. Spolupracoval ale i s bubeníkem Tony Williamsem nebo se skladatelkou Carlou Bley a to jsou, pane, nějaký jazzmani. A jak skvěle komponuje a zpívá, a ještě k tomu je to světový machr na basu. Jazz a blues, to vždycky byla hudba, která ho nejvíc zajímala. Když se nám povedlo zorganizovat před lety koncert Ala Koopera, tak to musí vyjít i Jackem. Ale dlouho to vypadalo marně, na maily nikdo roky nereagoval. Nakonec vytrvalost zvítězila, ozvala se Bruceova dcera, začala posílat nejrůznější informace o otcových hudebních aktivitách a všelijaké pozvánky. Až letos přišla přímá nabídka od agentury. Nešlo o to, na Jacka Bruce si vzpomenout , ale obráceně, v běhu času na něj nezapomenout.
Jazzový festival se letos pevně usadil na dvou štacích, ve Studiu Divadla DRAK, kde se koná vždy první performance od 19.00 hodin. Druhý koncert v daném dni bude v nově otevíraném Klubu Kozinka od 21.00 hodin (sídlí přesně proti vjezdu do garáží Krajského úřadu, proti pivovaru). Je to pochopitelně z úsporných důvodů, kdy se nemusejí přestavovat aparatury a piana pro kapely, a všechno může zůstat na svém místě po celý týden.
17. ročník mezinárodního jazzového festivalu Jazz Goes to Town zahájí John Gros / Brian Seeger & Friends, tedy seskupení amerických jazzmanů z New Orleans a jejich českých kolegů, které v Hradci Králové končí turné po Česku. Jejich spolupráce se datuje od velkého benefičního koncertu na Václavském náměstí v Praze, věnovaného obětem hurikánu Katrina. Američtí hudebníci se do Čech pravidelně vracejí, a obráceně, Jirka Hála navštěvuje New Orleans v roce 2003 a 2005. Natočil tu také svoje album Make You Wanna Hala. Repertoár kapely tvoří funky skladby kytaristy Briana Seegera, jazzové kompozice Jirky Hály, ale i písničky zpívané Johnem Grosem. Rajnošek B.And je jazzová formace založená multiinstrumentalistou Bharatou Rajnoškem, který kolem sebe seskupil zkušené hráče z nejrůznějších hudebních směrů. Kytaristou je Jaroslav Friedl, na piano hraje Vít Pospíšil. Rytmiku tvoří jeden z nejvytíženějších českých basistů Petr Dvorský a vyhledávaný studiový bubeník Otto Hejnic. Kapela interpretuje širokou škálu klasických skladeb v novém aranžmá a skladby vlastní, jejichž autorem je lídr Bharata Rajnošek. Hostem Rajnošek B.andu je zpěvačka Tereza Rajnincová.
Points je kvarteto složené z výrazných hudebních individualit, které interpretuje vlastní skladby (píší je všichni členové kapely). Zaujmou nejen svou dramatičností a dynamickými změnami nálad a atmosfér, ale také svým charakteristickým zvukem, který je dán nástrojovým obsazením kapely. Points hrají ve složení trubka, saxofon, kontrabas, bicí, tedy bez harmonického nástroje. Points byli ocenění na 22. ročníku Soutěže standardů v polském městě Siedlce, vyhráli mezinárodní jazzovou soutěž ve španělském Getxu a získali druhou cenu na festivalu Jazz Hoeillart (Belgie). Points natočili dvě CD, debutové studiové album nazvané eponymně POINTS a živák Live In Bilbao. Adam Tvrdý Trio - Adam je kytarista a skladatel s expresivním multižánrovým projevem. Sleduje hlavně vlastní tvůrčí myšlenky a zároveň respektuje tradice a slovník daného hudebního stylu. Jeho tvorbu lze označit jako soudobý nebo moderní jazz, jsou v ní slyšet prvky stylů, kterými je nejvíce ovlivněn - blues, klasický rock, moderní a klasický jazz, latinská nebo klasická hudba. Na JG2T zahraje v premiéře s výbornou, pro festival speciálně sestavenou rytmikou - Rastislav Uhrík kontrabas a Martin Novák bicí.
Jan Kořínek & Groove interpretují původní skladby Jana Kořínka i převzatý repertoár, který zahrnuje skladby od Jacka McDuffa, Jimmyho Smithe, Lonnieho Smithe, souljazzová klasika se střídá s funky, shuffle blues s gospelem nebo moderním jazzem hardbopového střihu. Vedle Kořínka, který na Hammondky zajišťuje bezvadně i basovou linku, hraje výrazný a neobyčejně muzikální tenorsaxofonista Osian Roberts, kytaristou je Libor Šmoldas, patřící ke stálicím nastupující generace českého jazzu a bubnuje Martin Novák, jeden z nejžádanějších jazzových a bluesových hráčů v Čechách. Lukáš Martinek & Private Earthquake hrají moderní pojetí blues na funky groovových rytmických základech. Charakteristické jsou strhující muzikantské výkony, precizní práce s dynamikou a nepřetržitý proud energie. Martinek virtuózní hrou na kytaru povyšuje svojí interpretací blues na jazzovou úroveň. Pro náročnou podobu své muziky si přizval zdatné kolegy, baskytaristu Václava Vávru a výborného bubeníka Romana Víchu. Pražský wrgha POWU orchestra je soubor interpretující výhradně vlastní, autorskou tvorbu na pomezí všech možných hudebních žánrů a stylů. Autorem veškerého nevšedního a neotřelého hudebního materiálu je pianista a lídr tohoto jazz-alternativního bandu Tomáš Sýkora. Seskupení tvoří dvanáct hudebníků, jejichž radost ze hry posluchače strhne, pobaví a příjemně naladí. Aby si užili také milovníci swingu, doplní jinak moderně laděnou dramaturgii festivalu kapela J. J. Jazzmen se zpívajícím trombonistou Josefem Bažíkem Pavelkou. Keep Swinging !
Páteční 1. hlavní koncert je věnovaný evropskému jazzu. Zahraje v něm před přestávkou mladý The East- West European Jazz Orchestra TWINS 2011 / 2012. Velká kapela, která interpretuje evropský jazzový mainstream, kombinovaný s východoevropskou hudební tradicí a východoevropským jazzem. Mísí a přetavují se tu různé evropské kultury, výsledek je prezentován na mezinárodní úrovni. Projektu se účastní na padesát hudebníků, včetně hostů jako je Ondřej Štveráček – tenorsaxofon , Aram Rustamyants – piano, Ryan Carniaux – trubka , Dian Pratiwi – zpěv, Alina Engibaryan – zpěv. TWINS 2011/2012 řediteluje i diriguje Uwe Plath. A po přestávce European Jazz Ensemble, kapela složená z legend a z vůdčích osobností evropského jazzu. Dlouhá léta tu hraje i Čech - Jiří Stivín. Soubor byl zformován v roce 1976, letos slaví už 35. výročí ve složení Alan Skidmore - tenorsaxofon, Stan Sulzmann - tenorsaxofon, Gerd Dudek - sopransaxofon, tenorsaxofon, Jiří Stivín - flétna, altsaxofon, Matthias Schriefl - trubka, Rob van den Broeck - piano, Ali Haurand - basa, Clark Tracey - drums. Moderní jazz té nejvyšší kvality!
V sobotu zahraje ve foyeru Aldisu Fanfán Tulipán, seskupení, které interpretuje hudbu označovanou jako kinder jazz. Autorka hudby Eliška Svobodová čerpá z poetiky Julese Vernea či z obrazů Kamila Lhotáka. Co skladba, to příběh - Stanoviště balónů, Pět neděl v klobouku, Skřivan Ivan... Kapela hraje dynamický jazz s prvky slovanské tradice, z neotřelých kompozic vyplývá i originalita celkového projevu. Milan Svoboda se v minulosti na mezinárodním jazzovém festivalu Jazz Goes to Town prezentoval v mnoha podobách. Jako skladatel, bandlídr několika různých big bandů, pedagog, pianista v sólo recitálu i v kvartetu. Dokonce i jako moderátor. Na Jazz Goes to Town ctíme tradici oslav narozenin hudebníků, se kterými je festival neodmyslitelně spjat. Proto Milanovy narozeniny oslavíme nejen šampaňským a dortem, ale hlavně jeho koncertem. Na hradeckém 60th Birthday Concert představí kapelník nové album svého kvarteta Moment´s Notice . Lídr Clarinet Tria Gebhard Ullmann se do Hradce vrací, poprvé tu zahrál s kapelou Basement Research, letos představí zcela jiný projekt. Clarinet Trio patří k těm několika jazzovým souborům, které dokáží spojit jazzovou kompozici a improvizaci s humorem. Hrají dynamickou muziku s přesnými frázemi, plnou nápadů, intenzity, emocí, dobrodružství, abstrakce i tajemství. Ullmann, Kupke a Thieke tvoří uměleckou hudbu plnou groovových vampů s neobyčejně citlivou skupinovou dynamikou. Všichni tři jsou mistři zkratky, v jejich hudbě není nic bezdůvodné, ani využití virtuozity. No a to nejlepší na závěr. Jack Bruce je skladatel, zpěvák, multiinstrumentalista, legenda. Jeden z nejtalentovanějších vokalistů a největších basistů své doby. Jeho schopnost improvizace a naprosto unikátní svobodomyslný přístup ke kompozici a vyjádření navždy změnila elektronickou hudbu. Někoho by mohlo svádět nazývat Jacka Bruce rockerem, ve skutečnosti ale blues a jazz byli tím, co tento novátorský hudebník opravdu miluje. Tyto dva styly jsou základem většiny Jackovy tvorby. Jeho průkopnická neformální hra na elektrickou basu způsobila revoluci v pohledu na užití tohoto nástroje a ovlivnila hru bezpočtu basistů až do dnešní doby. Významná je jak jeho tvorba se skupinami Cream a Tony Williams Lifetime, tak i jeho skvělá sólová alba.
Jazzový festival se letos pevně usadil na dvou štacích, ve Studiu Divadla DRAK, kde se koná vždy první performance od 19.00 hodin. Druhý koncert v daném dni bude v nově otevíraném Klubu Kozinka od 21.00 hodin (sídlí přesně proti vjezdu do garáží Krajského úřadu, proti pivovaru). Je to pochopitelně z úsporných důvodů, kdy se nemusejí přestavovat aparatury a piana pro kapely, a všechno může zůstat na svém místě po celý týden.
17. ročník mezinárodního jazzového festivalu Jazz Goes to Town zahájí John Gros / Brian Seeger & Friends, tedy seskupení amerických jazzmanů z New Orleans a jejich českých kolegů, které v Hradci Králové končí turné po Česku. Jejich spolupráce se datuje od velkého benefičního koncertu na Václavském náměstí v Praze, věnovaného obětem hurikánu Katrina. Američtí hudebníci se do Čech pravidelně vracejí, a obráceně, Jirka Hála navštěvuje New Orleans v roce 2003 a 2005. Natočil tu také svoje album Make You Wanna Hala. Repertoár kapely tvoří funky skladby kytaristy Briana Seegera, jazzové kompozice Jirky Hály, ale i písničky zpívané Johnem Grosem. Rajnošek B.And je jazzová formace založená multiinstrumentalistou Bharatou Rajnoškem, který kolem sebe seskupil zkušené hráče z nejrůznějších hudebních směrů. Kytaristou je Jaroslav Friedl, na piano hraje Vít Pospíšil. Rytmiku tvoří jeden z nejvytíženějších českých basistů Petr Dvorský a vyhledávaný studiový bubeník Otto Hejnic. Kapela interpretuje širokou škálu klasických skladeb v novém aranžmá a skladby vlastní, jejichž autorem je lídr Bharata Rajnošek. Hostem Rajnošek B.andu je zpěvačka Tereza Rajnincová.
Points je kvarteto složené z výrazných hudebních individualit, které interpretuje vlastní skladby (píší je všichni členové kapely). Zaujmou nejen svou dramatičností a dynamickými změnami nálad a atmosfér, ale také svým charakteristickým zvukem, který je dán nástrojovým obsazením kapely. Points hrají ve složení trubka, saxofon, kontrabas, bicí, tedy bez harmonického nástroje. Points byli ocenění na 22. ročníku Soutěže standardů v polském městě Siedlce, vyhráli mezinárodní jazzovou soutěž ve španělském Getxu a získali druhou cenu na festivalu Jazz Hoeillart (Belgie). Points natočili dvě CD, debutové studiové album nazvané eponymně POINTS a živák Live In Bilbao. Adam Tvrdý Trio - Adam je kytarista a skladatel s expresivním multižánrovým projevem. Sleduje hlavně vlastní tvůrčí myšlenky a zároveň respektuje tradice a slovník daného hudebního stylu. Jeho tvorbu lze označit jako soudobý nebo moderní jazz, jsou v ní slyšet prvky stylů, kterými je nejvíce ovlivněn - blues, klasický rock, moderní a klasický jazz, latinská nebo klasická hudba. Na JG2T zahraje v premiéře s výbornou, pro festival speciálně sestavenou rytmikou - Rastislav Uhrík kontrabas a Martin Novák bicí.
Jan Kořínek & Groove interpretují původní skladby Jana Kořínka i převzatý repertoár, který zahrnuje skladby od Jacka McDuffa, Jimmyho Smithe, Lonnieho Smithe, souljazzová klasika se střídá s funky, shuffle blues s gospelem nebo moderním jazzem hardbopového střihu. Vedle Kořínka, který na Hammondky zajišťuje bezvadně i basovou linku, hraje výrazný a neobyčejně muzikální tenorsaxofonista Osian Roberts, kytaristou je Libor Šmoldas, patřící ke stálicím nastupující generace českého jazzu a bubnuje Martin Novák, jeden z nejžádanějších jazzových a bluesových hráčů v Čechách. Lukáš Martinek & Private Earthquake hrají moderní pojetí blues na funky groovových rytmických základech. Charakteristické jsou strhující muzikantské výkony, precizní práce s dynamikou a nepřetržitý proud energie. Martinek virtuózní hrou na kytaru povyšuje svojí interpretací blues na jazzovou úroveň. Pro náročnou podobu své muziky si přizval zdatné kolegy, baskytaristu Václava Vávru a výborného bubeníka Romana Víchu. Pražský wrgha POWU orchestra je soubor interpretující výhradně vlastní, autorskou tvorbu na pomezí všech možných hudebních žánrů a stylů. Autorem veškerého nevšedního a neotřelého hudebního materiálu je pianista a lídr tohoto jazz-alternativního bandu Tomáš Sýkora. Seskupení tvoří dvanáct hudebníků, jejichž radost ze hry posluchače strhne, pobaví a příjemně naladí. Aby si užili také milovníci swingu, doplní jinak moderně laděnou dramaturgii festivalu kapela J. J. Jazzmen se zpívajícím trombonistou Josefem Bažíkem Pavelkou. Keep Swinging !
Páteční 1. hlavní koncert je věnovaný evropskému jazzu. Zahraje v něm před přestávkou mladý The East- West European Jazz Orchestra TWINS 2011 / 2012. Velká kapela, která interpretuje evropský jazzový mainstream, kombinovaný s východoevropskou hudební tradicí a východoevropským jazzem. Mísí a přetavují se tu různé evropské kultury, výsledek je prezentován na mezinárodní úrovni. Projektu se účastní na padesát hudebníků, včetně hostů jako je Ondřej Štveráček – tenorsaxofon , Aram Rustamyants – piano, Ryan Carniaux – trubka , Dian Pratiwi – zpěv, Alina Engibaryan – zpěv. TWINS 2011/2012 řediteluje i diriguje Uwe Plath. A po přestávce European Jazz Ensemble, kapela složená z legend a z vůdčích osobností evropského jazzu. Dlouhá léta tu hraje i Čech - Jiří Stivín. Soubor byl zformován v roce 1976, letos slaví už 35. výročí ve složení Alan Skidmore - tenorsaxofon, Stan Sulzmann - tenorsaxofon, Gerd Dudek - sopransaxofon, tenorsaxofon, Jiří Stivín - flétna, altsaxofon, Matthias Schriefl - trubka, Rob van den Broeck - piano, Ali Haurand - basa, Clark Tracey - drums. Moderní jazz té nejvyšší kvality!
V sobotu zahraje ve foyeru Aldisu Fanfán Tulipán, seskupení, které interpretuje hudbu označovanou jako kinder jazz. Autorka hudby Eliška Svobodová čerpá z poetiky Julese Vernea či z obrazů Kamila Lhotáka. Co skladba, to příběh - Stanoviště balónů, Pět neděl v klobouku, Skřivan Ivan... Kapela hraje dynamický jazz s prvky slovanské tradice, z neotřelých kompozic vyplývá i originalita celkového projevu. Milan Svoboda se v minulosti na mezinárodním jazzovém festivalu Jazz Goes to Town prezentoval v mnoha podobách. Jako skladatel, bandlídr několika různých big bandů, pedagog, pianista v sólo recitálu i v kvartetu. Dokonce i jako moderátor. Na Jazz Goes to Town ctíme tradici oslav narozenin hudebníků, se kterými je festival neodmyslitelně spjat. Proto Milanovy narozeniny oslavíme nejen šampaňským a dortem, ale hlavně jeho koncertem. Na hradeckém 60th Birthday Concert představí kapelník nové album svého kvarteta Moment´s Notice . Lídr Clarinet Tria Gebhard Ullmann se do Hradce vrací, poprvé tu zahrál s kapelou Basement Research, letos představí zcela jiný projekt. Clarinet Trio patří k těm několika jazzovým souborům, které dokáží spojit jazzovou kompozici a improvizaci s humorem. Hrají dynamickou muziku s přesnými frázemi, plnou nápadů, intenzity, emocí, dobrodružství, abstrakce i tajemství. Ullmann, Kupke a Thieke tvoří uměleckou hudbu plnou groovových vampů s neobyčejně citlivou skupinovou dynamikou. Všichni tři jsou mistři zkratky, v jejich hudbě není nic bezdůvodné, ani využití virtuozity. No a to nejlepší na závěr. Jack Bruce je skladatel, zpěvák, multiinstrumentalista, legenda. Jeden z nejtalentovanějších vokalistů a největších basistů své doby. Jeho schopnost improvizace a naprosto unikátní svobodomyslný přístup ke kompozici a vyjádření navždy změnila elektronickou hudbu. Někoho by mohlo svádět nazývat Jacka Bruce rockerem, ve skutečnosti ale blues a jazz byli tím, co tento novátorský hudebník opravdu miluje. Tyto dva styly jsou základem většiny Jackovy tvorby. Jeho průkopnická neformální hra na elektrickou basu způsobila revoluci v pohledu na užití tohoto nástroje a ovlivnila hru bezpočtu basistů až do dnešní doby. Významná je jak jeho tvorba se skupinami Cream a Tony Williams Lifetime, tak i jeho skvělá sólová alba.
Online verze stránky: https://www.muzikus.cz/tiskove-zpravy/XVII-rocnik-mezinarodniho-jazzoveho-festivalu-Jazz-Goes-to-Town-2011~07~rijen~2011/
Komentáře
&;