Muzikus.cz homepage
přihlášení uživatele
PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELE JE ZRUŠENÉ
vyhledávaní

ostatníAna Laíns - fado z Lisabonu v Divadle u hasičů

26.4.2010 | Autor: PR | sekce: tiskové zprávy
ANA LAÍNS (Portugalsko)
4.5.2010 20:00
Divadlo u hasičů, Římská 45, Praha 2


Fado je portugalský hudební styl, jehož vznik spadá do 19. století. Tématem písní fado jsou nešťastná láska, sociální nerovnost, těžká práce rybářů a dělníků, melancholie a víra v lepší budoucnost.

„Portugalsko zpívá, když má chuť plakat“ – tak by bylo možno charakterizovat fado, zpěv s kytarovým doprovodem, který ztělesňuje dlouhou tradici portugalské lidové hudby a poezie. Fado je silně melancholický, emocionálně zbarvený styl, připomínající blues, především ale hudební baladové formy afrobrazilského původu jako fofa, modinha a lundum. Ve fadu se odráží, čemu se portugalsky říká saudade – tedy jakási melancholie, stav osudnosti a stesku, kombinovaný s fatalismem.

Fado (česky „osud“, „úděl“) vzniklo až ve 20. letech 19. století v chudých čtvrtích Lisabonu, tematicky však navazuje na slavnou minulost Portugalska, vyjadřuje touhu po nenávratných dobách, kdy Portugalcům patřila velká část světa, kdy z ústí řeky Tejo vyplouvaly celé tucty lodí na objevitelské cesty. Melancholie zašlé slávy je pro Portugalsko typická dodnes. V očích Portugalců je stále ještě možno postřehnout jiskru hrdosti na jejich národ, který v minulosti tolik dokázal, ale také stín smutku nad tím, co nelze vrátit zpět. Dalšími náměty fada jsou nešťastná láska, sociální nespravedlnost, moře – a osud všeobecně.
Dnes je u fada třeba rozlišovat mezi dvěma směry: spontánní a původní tzv. fado vadio, zpívané v portugalských městech (především v Lisabonu), a profesionální fado, uváděné na koncertech, v televizi a podobně.

Ana Laíns se poprvé v životě představila jako zpěvačka v šesti letech. Narodila se v Tomaru. Záhy se projevil její vrozený hudební talent a v patnácti letech již zpívala své první fado. Po vítězství v soutěži Grande Noite do Fado v roce 1999 v Lisabonu se rozhodla vzít hudební kariéru vážně a vydala se na turné po Spojených státech, Německu, Belgii a Lucembursku.
V roce 2000 vznikaly její první studiové nahrávky, které byly součástí různých kompilací.

Přestože svou první smlouvu podepsala s vydavatelstvím Difference na pozvání Samuela Lopese v roce 2003, zralost k nahrání vlastního samostatného debutového alba pocítila až koncem roku 2005. Tehdy jí pomohl Diogo Clemente, který se ujal hudební režie a produkce. V dubnu 2006 se na trh konečně dostalo její první album „Sentidos“. Ana Laíns na něm interpretuje některé básně svých oblíbených autorů. Je mezi nimi například Florbela Espanca, Lidia Oliveira či António Ramos Rosa. Pro tuto příležitost se kolem Any shromáždila úctyhodná společnost výrazných hudebníků.

S představením téhož názvu – „Sentidos“ – projela Španělsko, Belgii, Nizozemí, Rusko a Řecko, a vydobyla si přízvisko „diva nového fada.“ Její práce se dočkala výrazného ohlasu v mezinárodním tisku a britský časopis Songlines vyzdvihl její absolutně současné provedení stylu fado. V Portugalsku se stala zbrusu novým objevem, neboť vtiskla stylu fado a portugalské hudbě nové barvy.

V létě 2009 přišlo pozvání od Boy George k nahrání duetu „Amazing Grace“, který byl součástí jeho novinky, s vysvětlením : “Tvůj hlas je naprosto povznášející.”

V únoru 2010, v roce, kdy Ana Laíns oslavuje desetileté výročí své kariéry, vychází její nové album „Quatro Caminhos“. I zde opět spoléhá na spoluúčast Dioga Clementa pokud jde o produkci a hudební režii. Navázala tak na své putování krajinou fado a tradičními písněmi, za jejichž autorstvím stojí Diogo Clemente, Amélia Muge, José Manuel David, Filipe Raposo a další. Pokud jde o texty, zpěvačka si oblíbila témata života s jeho mnohotvářností, a zvolila verše od Natálii Correii, Uruguayce Rubena Daría a Brazilce Carlose Drummonda de Andrade. Ve skladbě „Não sou nascida do Fado” debutuje také jako skladatelka vyjadřující poctu fadu.

„Quatro Caminhos“ je odvážné album, velmi promyšlené a procítěné, zpěvačka si v něm potvrzuje svou odlišnost včetně toho, co to znamená být Portugalkou: „Řadu let jsem byla univerzální zpěvačkou, ovšem zkreslenou, protože to tak okolnosti vyžadovaly. Cítím ale, že jsem mnohem bohatší, neboť jsem měla příležitost vyzkoušet si nejrůznější formy hudebního vyjádření. Odnesla jsem si z těchto výletů nádherný zážitek, byla to skutečně ta nejlepší škola, a nyní vidím hudbu jako prostředek volného a globálního vyjadřování. Snad vám to bude připadat paradoxní, ale třeba jsou zrovna tyhle znalosti pro mě právě tím nejsilnějším důvodem lásky k fado, k tradiční hudbě i k portugalštině. Jsem dcerou úžasné země s velmi bohatou a inspirativní hudební kulturou. Jsem výsledkem lásky k Portugalsku, které v průběhu celé historie dokazuje, že identita člověka může být velmi, velmi pestrá.”

Další koncerty JMW 2010

LYNNE ARRIALE NUANCE (USA/CZ)
5.5.2010 20:00 Divadlo u hasičů, Římská 45, Praha 2
jazzový kvartet Lynne Arriale s Jiřím Mrázem, Randy Brackerem a Anthony Pinciottim

OBJETS TROUVÉ (CH)
6.5.2010 21:30 Jazz klub Reduta, Národní 20, Praha 1
jazzový kvartet ze Švýcarska: Gabriella Friedli, Co Streiff , Jan Schlegel, Dieter Ulrich

PUSCHNIG / SASS / DIABATE (A/USA/BF)
12.5.2010 21:30 Jazz klub Reduta, Národní 20, Praha 1
Jazzové trio z Vídně ve složení: Wolfgang Puschnig, Jon Sass, Mamadou Diabate

BLACK SEA TRIO (UZ-UA/BG/HU)
18.5.2010 21:00 Jazztime, Krakovská 19, Praha 1
Seskupení krymského Tatara, Bulhara a Maďara v excelentním hudebním projektu

HAZMAT MODINE (USA)
31.5.2010 21:00 Lucerna Music Bar, Vodičkova 36, Praha 1
mix blues, americké tradiční hudby, jazzu....

ABRAHAM BURTON & ERIC MCPHERSON QUARTET (USA)
8.6.2010 21:00 Jazztime, Krakovská 19, Praha 1
Kvartet dvou přátel z dětství
Online verze stránky: https://www.muzikus.cz/tiskove-zpravy/Ana-Lains-fado-z-Lisabonu-v-Divadle-u-hasicu~26~duben~2010/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.