Muzikus.cz homepage
přihlášení uživatele
PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELE JE ZRUŠENÉ
vyhledávaní

Napalmed / Merzbow: Crash Of The Titans

27.1.2003 | Autor: Alex Švamberk



Merciless Core/Napalmed
Napalmed už nějakou dobu patří ke světové špičce v oblasti noise music. Aktuální split s klasikem žánru Merzbow jejich pozici plně potvrdil. Skladby mostecké kapely jsou nesporně zajímavější než tvorba Masamiho Akity. Ten na Crash Of The Titans nezařadil svá vrcholná díla, což ale kvalitu Napalmed nijak neumenšuje.

Současná tvorba Napalmed představuje absolutní vrchol v oblasti improvizovaného brutálního noise, a to jak při živých vystoupeních, tak na nahrávkách. Jejich čtyři příspěvky jsou sice stejně nekompromisní jako tvorba japonských noiseniků, kteří inspirovali Radka Kopela, navzdory stejné agresivitě, brutalitě a míře zkreslení všech zvuků však nejde o pouhý plagiát - a to ani jeho ranných děl. Nejenže se Napalmed doposud nepřeorientovali na laptopy a pořád pracují s tónovými generátory, levnými mikrofony a starými kytarovými krabičkami, takže stále představují ony primitivy moderní doby, vytvářející hudbu pomocí jinak už nezužitkovatelného odpadu. Ten v moderní době nepředstavují kosti antilop, ale železný šrot a zastaralá spotřební elektronika... Především však hodně pracují s reálnými zvuky; ať jde o nahrávky továrních hluků, které jsou pro Kopela stejně silnou inspirací jako odpad z obrábění pro Vladimíra Boudníka, nebo o zvuky kovů, díky nimž se ve skladbách Metal Fabricunt I. a Metal Fabricunt IV. objevuje jasná návaznost na tuzemskou legendu žánru, dodnes nedoceněnou Střední Evropu. Metal Fabricunt II. pak ukazuje, že Napalmed, stavějící především na maximální intenzitě, dokáží povolit tlak, aby si každý mohl uvědomit, jak silný může být.

Chemlage Mini představuje Merzbow v klasické extrémní poloze, přestože kytarové krabičky nahradil macovský powerbook. Zvuk se mění mnohem výrazněji než u Napalmed; je silně procesován, především se mění výška tónu a struktura je vytvářena pomocí zacykleného delaye. Je však mnohem plošší - přece jen je znát, že jde o elektronickou záležitost a ne o reálné zvuky. Potěší ovšem kontrastní pasáže bez zkreslení. Untitled-1 ukazuje Merzbow z jiné strany - přináší čtvrthodinu hluku, který se mění v čase jen minimálně a svým pojetím má blízko k šumu, byť přebasovanému.




Body:

Psáno pro: &musiQ 2003/01

Online verze stránky: https://www.muzikus.cz/recenze/Napalmed-MerzbowCrash-Of-The-Titans~27~leden~2003/

Komentáře

celkový počet: 1

RadeK.K.  recenze

     
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.