LOVE AND ROCKETS: Express
25.1.2002 | Autor: Alex Švamberk
Beggars Banquet/Mute CS (70:26)
Po debutu 7th Dream Of Teenage Heaven se remasteringu dočkalo i druhé album pohrobků Bauhaus Love And Rockets. Také ono je doplněno řadou bonusů, které prodloužily stopáž takřka na dvojnásobek, mají však větší cenu než u 7th Dream Of Teenage Heaven, protože s výjimkou Yin And Yang jde o skladby, které se na originální desce neobjevily.
Přestože Love And Rockets byli v druhé polovině osmdesátých let úspěšní, i když trochu překvapivě za velkou louží a ne v rodné Británii, kultovního statutu Bauhausu se nedočkali. Skupině sice nelze upřít zručnost, s níž oživovala postupy glitter rocku obohacené o postpunkový důraz a zahalené do psychedelického hávu, nic nového však nepřinášela, pouze šikovně čerpala z minulosti. To však nic neubírá na kvalitě písní, které Love And Rockets přinášeli. Každá měla nápad i vlastní tvář.
Ohlasy post punku, patrné ve výrazném rytmickém základu a ostré kytaře se objevují v Life In Laralay i v singlovém Kundalini Expressu, kde však vyhrocenou náladu zjemní melodický refrén v duchu beatu poloviny šedesátých let. Jasně patrné jsou také v úvodním It Could Be Sunshine s klávesami a la Japan, které se v půlce úplně změní, když kapela zvýší tempo a nasadí ostrý riff.
Psychedelické názvuky se objevují nejen v pohodovém All My Mind, které se v kapelové verzi rozjede, takže v plné kráse vyzní bolanovský motiv, ale také v Love Me a coververzi floydovské písně Lucifer Sam. Yin And Yang, s důrazně hraným doprovodem na akustickou kytaru, má zase až countryový nádech, zdůrazněný rytmem.
Do počtu nejsou ani bonusy, působiví jsou zejména Angels And Devils, ve kterých se snoubí monotónní rytmus, dávající skladbě až industriální ráz (zdůrazněn je ještě volbou kovově znějících zvuků, s ostrým saxofonem a psychedelickým oparem). Za pozornost však stojí i neopsychedelické Holiday On The Moon, ve kterém si trio pohrálo se zvukem, i syrová cover verze Ball Of Confusion z repertoáru The Temptation. Pominuty mohly být jen nikdy nevydané hříčky se zvukem orchestru B Side #1 a B Side #2.
I když se Love And Rockets nedokázali výrazněji zapsat do historie rocku, jejich písně jsou příliš dobré na to, aby byly zapomenuty.
Body:
časopis Rock&Pop 2001/12