Muzikus.cz homepage
přihlášení uživatele
PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELE JE ZRUŠENÉ
vyhledávaní
nakupuj
 

Johnny Cash: The Fabulous Johnny Cash / Hymns By Johnny Cash / Ride This Train / Orange Blossom Special / Carryin' On With Johnny Cash And June Carter

1.7.2002 | Autor: Daniel Vojtíšek



Columbia Legacy/Sony Music Bonton (42:10 / 28:49 / 42:19 / 43:16 / 33:03)
Katalog 'vzpomínkového' labelu Columbia Legacy obohatilo znovuvydání pěti prvních LP Johnnyho Cashe, které znovu vycházejí najednou k umělcovým sedmdesátinám. Noví fanoušci, které si Cash získal svými posledními třemi alby u Rubinových American Recordings, možná budou zklamáni. Kritéria pro záznam hudby byla v padesátých letech přece jen odlišná od dnešních a také záznamová technika byla ve srovnání s dnešním stavem ještě dost primitivní. Všech pět CD je především cenným dokumentem, protože oněch pět desek vychází vůbec poprvé na CD. Německá sběratelská firma Bear Family sice již všechny písničky vydala, ale alba byla roztrhána, protože Bear Family řadí nahrávky přísně chronologicky včetně nikdy nevydaných nepovedeností a zkušebních nahrávek. Ponechat desku při reedici v původním tvaru a připojit eventuelně zajímavé bonusy se zdá býti správnější, protože respektuje původní záměry prvního vydání. Takovým případem je první Cashovo album, The Fabulous Johnny Cash. Jako bonusy jsou zařazeny nahrávky, které vznikly při práci na albu v červenci a srpnu 1958, ale do jeho konečné podobyse nedostaly. Původní sekvenci dvanácti písní tak neruší jiné skladby, které by do ní podle přísně chronologického hlediska bylo nutno na příslušná místa zařadit.

The Fabulous Johnny Cash představuje Cashovy počátky u Columbie po odchodu od labelu Sun Sama Phillipse, kde nahrál své dodnes slavné a hrané Folsom Prison Blues, Hey Porter! a I Walk The Line.

Cashovi se u Columbie alespoň částečně naplnily původní ambice být gospelovým zpěvákem. Jeho druhým albem pro Columbii bylo tedy gospelové album, sestavené převážně z jeho vlastních písní (připomeňme, že tradice těchto původních amerických náboženských písní je bílá, nikoliv černá). Starou lidovou Swing Low, Sweet Chariot ale vynechat nemohl. Každého tato krásná píseň svede.

Nejhorší postavení na našem trhu mimo okruh stálých fanoušků a sběratelů bude asi mít Ride This Train, to kvůli Cashovu vyprávění mezi jednotlivými skladbami. I když tento Američan patří k těm nemnoha, jejichž textům jsme až na nějaké ty maličkosti schopni porozumět na první poslech, jeho vyprávěného průvodce Amerikou bychom uvítali v písemné podobě. Což je ovšem nesplnitelné přání. Ale respektujme toto vydání z důvodů, uvedených na začátku. Zvukověje deska přece jen bohatší (původní vydání 1960) a blíží se dnešním standardům. Původní obsazení Tennessee Three je navíc rozšířeno o další kytaru, dobro, steel kytaru, piáno a bicí. Ride This Train obsahuje písně dodnes velmi populární: Cashovy vlastní Slow Rider, When Papa Played The Dobro, a dvě písně jeho přátel, napsané specielně pro toto album: Travisovu Loading Coal a Ritterovu Boss Jack.

Orange Blossom Special (z roku 1965) pokračuje v trendu, nastoupeném předchozím albem. Obsazení je nadále rozšířeno o saxofon a trubku. Cash se pro inspiraci obrátil k Bobu Dylanovi a zařadil na desku tři jeho písně - It Ain't Me Babe, Don't Think Twice, It's Alright a Mama, You've Been On My Mind. Kromě notoricky známé titulní písničky s legendárním sólem Charlieho McCoye na foukačku vyšly na Orange Blossom Special dodnes zářící drahokamy The Long Black Veil, další 'vězeňská' The Wall a When It's Springtime In Alaska (It's Forty Below).

Posledním z reediční pentalogie je první společné album J.C. s manželkou June Carter, Carryin' On With Johnny Cash & June Carter.

Přeměna původního Cashova rockabilly v moderní country je dokonána. Tím samozřejmě nemá být řečeno, že je to chyba. Právě alba z šedesátých let (toto vyšlo původně 1967) vnesla jméno Johnny Cashdo širšího povědomí mimo Ameriku a mimo žánr country music. Na třetí pozici se stejně jako u alba předchozího objevuje Dylanova It Ain't Me Babe, tentokrát s přiznanou účastí June Carter. Carryin' On ... také obsahuje první společnou kompozici dvojice Carter-Cash, dodnes hranou Shantytown a samozřejmě největší hit dvojice, Leiberovu a Wheelerovu Jackson, kterou ale zpopularizovala v nejširších vrstvách až nahrávka Lee Hazelwooda se Sinatrovou dcerou Nancy.





Psáno pro: časopis Rock&Pop 2002/06

Online verze stránky: https://www.muzikus.cz/recenze/Johnny-CashThe-Fabulous-Johnny-Cash-Hymns-By-Johnny-Cash-Ride-This-Train-Orange-Blossom-Special-Carryin-On-With-Johnny-Cash-And-June-Carter~01~cervenec~2002/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.