Muzikus.cz homepage
přihlášení uživatele
PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELE JE ZRUŠENÉ
vyhledávaní

ostatníUB40
Reggae je reggae je reggae

15.10.2004 | Autor: Martin Zoul | sekce: publicistika
Nejznámější britská reggae kapela funguje už více než dvacet let. Za tu dobu prošla jen minimem personálních změn, vydala bezmála dvacítku alb a nemalý počet hitů, které z ní dělají zároveň jednu z nejprodávanějších reggae kapel historie. Zatímco je neinformovaní lidé osočují s přílišné komerčnosti, hlásí se UB40 hlasitě k odkazu osobností jako jsou John Holt nebo Bob Marley.

UB40 znamená Unemployment Benefit 40. V osmdesátých letech se touto zkratkou označoval formulář, kterým se v thatcherovské Británii žádalo o podporu v nezaměstnanosti. Stejný formulář byl vyfocený i na obalu první desky birminghamské kapely, která svůj debut pojmenovala Signing Off. V úředničtině to znamená vyřazení z databáze, mimo jiné třeba právě z databáze nezaměstnaných. Symbolický název měl předznamenávat novou etapu v životě osmi mladíků, kteří si na počátku předminulé dekády udělali jméno předskakováním Pretenders na jejich prvním britském turné a na jejím konci byli nejžhavějším vývozním artiklem Spojeného království v oblasti reggae.

Z Birminghamu s láskou

"UB40 byli první kapelou, která bílému publiku přiblížila v masovém měřítku reggae," začíná náš rozhovor o kapele Kája Ctibor alias DJ Kaya, který se popularizaci svého oblíbeného žánru věnuje například v rámci vysílání pražského Radia 1. Kromě toho připomíná také jejich pionýrské zásluhy na poli dubu. Hned druhá deska UB40 Present Arms, ze které pochází sociálně laděný hit One In Ten, se dočkala rok po svém vydání dubové verze a i když se její prodeje držely oproti originálu logicky poněkud vzadu, rozhodně by neměla v diskografii kapely zapadnout.
V průběhu osmdesátých let vydali UB40 deset studiových a dvě živá alba, což je bilance, která zahanbuje i samotného Prince. "Za nejlepší považuju jejich první desky," říká Kája Ctibor a dodává: "Prvním albem UB40, které jsem si koupil, byl první díl Labour Of Love. Úplně mě to uchvátilo!" Rozsáhlou koncepční sérii Labour Of Love tvoří dnes už tři desky pojmuté jako pocta těm, kteří kapelu ovlivnili a inspirovali. Zmíněný první díl této série z roku 1983 byl v Británii dvakrát platinový a v žebříčku nejprodávanějších desek se držel víc než dva roky. Nejvýše umístěným singlem z této desky byla skladba Red Red Wine, kterou napsal Neil Diamond a která se stala prvním skutečně celosvětovým hitem UB40 (první místo v singlových žebříčcích na obou stranách oceánu).

Vzhůru dolů

Pověst nejlepší (převážně) bílé reggae kapely 80. let zúročili UB40 v jejich druhé polovině na rozsáhlém turné, během kterého vznikl i záznam jejich vystoupení v Moskvě, vydaný na desce v roce 1987. Intenzivní koncertní šňůru, která nakonec kapele zabrala tři roky, považuje Kája Ctibor za hlavní důvod toho, že zhruba v té době začala křivka kvality nahrávek UB40 klesat. Na albu Labour Of Love II se sice nacházel velký evropský hit Kingston Town, v britském singlovém žebříčku se ale jeho postup zastavil na čtvrtém místě.
Lépe si vedl na jaře roku 1993 následující album Promises And Lies a z něj vyjmutá skladba (I Can't Help) Falling Love With You, převzatá z repertoáru Elvise Presleyho. Tu ostatně zaznamenal díky přítomnosti na soundtracku k průměrnému filmu Sliver se Sharon Stone v hlavní roli a následné masivní rádiové rotaci kdekdo. Tou dobou se také názory na kapelu začaly radikálně lišit - pro jedny to byli nenapravitelní popíkáři, kteří se neodpustitelně zapletli se středním proudem, druzí nepřestávali oceňovat jejich průkopnické zásluhy i způsob, jakým se z neznámých birminghamských klučinů vypracovali mezi pop hvězdy první kategorie. Mezi jejich obdivovatele nepřestává patřit Kája Ctibor, pamětník dosud jediného koncertu UB40 v Praze v roce 1987, i když jak přiznává, v rádiu už žádnou jejich skladbu dlouho nezahrál.
"Z posledních desek už mě toho zaujalo opravdu málo," přiznává, na jejich nové DVD Homegrown In Holland - Live, které recenzujeme v tomto čísle, se ale těší. Těžiště koncertů kapely je totiž přece jen ve starých hitech, z nichž některé jsou i přes dvacet let staré. Na jejich působivosti jim to ovšem nijak neubírá a až uslyšíte třeba takovou dechovou sekci na začátku letité skladby Food For Though, budete vědět, že reggae je reggae je reggae...

DVD Homegrown In Holland - Live vydává firma Warner Music a recenzi na něj najdete na straně XX.

Oficiální internetové stránky: http://www.ub40-dep.com nebo http://www.ub40.co.uk/

Doporučené fanouškovské stránky: http://home.iae.nl/users/jjvdl/

Diskografie:

Signing Off (1980)
Present Arms (1981)
Present Arms In Dub (1981)
UB44 (1982)
Live (1983)
Labour Of Love (1983)
Geffery Morgan. (1984)
Baggariddim (1985)
Rat In The Kitchen (1986)
UB40 CCCP - Live In Moscow (1987)
The Best Of UB40 - Volume One (1987)
UB40 (1988)
Labour Of Love II (1989)
Promises And Lies (1993)
The Best Of UB40 - Volume Two (1995)
Guns In The Ghetto (1997)
UB40 Present The Dancehall Album (1998)
Labour Of Love III (1998)
The Very Best Of UB40 (2000)
Cover Up (2001)
UB40 Present The Fathers Of Reggae (2002)
Homegrown (2003)


Psáno pro: časopis Rock&Pop 2004/09

Online verze stránky: https://www.muzikus.cz/publicistika/UB40-Reggae-je-reggae-je-reggae~15~rijen~2004/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.