Muzikus.cz homepage
přihlášení uživatele
PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELE JE ZRUŠENÉ
vyhledávaní

ostatníSeznamte se: Norma Jean

21.11.2013 | Autor: Tomáš Babůrek | sekce: publicistika
Říká vám něco jméno Norma Jean? Nejspíš by mělo, jelikož takové bylo občanské jméno Marilyn Monroe. A americká post-hardcore/metalcoreová parta Norma Jean již dokázala jméno této legendární herečky změnit v pojem, který na tvrdé scéně má opravdu silný zvuk. Jméno však má pro hudebníky i zcela jiný význam. Slovo „Norma“ v angličtině totiž znamená „cesta“ a „Jean“ nese význam „Boží milost a odpuštění.“ Pro křesťansky založenou kapelu nabírá spojení těchto slov zcela symbolický smysl: Cesta k milosti a odpuštění.

Krušné začátky

Pětičlenná kapela vznikla roku 1997, avšak od založení došlo v sestavě kapely ke spoustě krkolomných změn. Jediným původním členem je nyní kytarista Chris Day. Jako první kapelu opustil zpěvák Josh Scogin, a to téměř hned po vydání debutového alba Bless the Martyr and Kiss the Child. Své rozhodnutí odůvodnil pouze jednou větou: „Cítil jsem, že to tak musím udělat, že to tak musí být.“ O chvíli později Scogin založil novou kapelu The Chariot, která se do povědomí posluchačů zapsala chaotickým mixem post-hardcoru a metalcoru. The Chariot bohužel letos oznámili rozpad a poslední turné na rozloučenou. Josh Scogin se občas ukáže na pódiu po boku svých bývalých souputníků, kdy s nimi odehraje singl Memphis Will Be Laid To Waste z debutového alba. Album je to chaotické, jeden brutální riff střídá druhý. Scoginovy zpěvy se drásají na povrch skladeb společně se všemi emocemi, které jejich skladby obsahují.

VIDEO: Norma Jean - Face: Face


Prázdná pozice frontmana byla brzy zaplněna Corym Brandanem, který se podílel na dalším zářezu v diskografii kapely O God, the Aftermath. Album sice podléhalo různým mathcorovým vlivům, ale společně s Brandanovými zpěvy si kapela začala vytvářet vlastní, specifický zvuk. Albem Redeemer, které si na starost vzal věhlasný producent Ross Robinson (Korn, Slipknot, At The Drive-In), se kapele podařilo rozšířit si svou fanouškovskou základnu. Ostré kytarové riffy začaly nabírat směr, který se později ukázal být pro Normu Jean charakteristický. Rovněž i chaotické a naléhavé zpěvy, melodické pasáže a nepravidelné údery bicích pomohly kapele vyčnívat z řady ostatních kapel tohoto směru. Cory Brandan se dokonce rozhodl začít zpívat čistě, což rozhněvalo část fanoušků, ale v rámci celého alba vše sedělo tak, jak má.

Vzhůru do hvězdných výšin

Zatímco spousta kapel v post-hardcoru a metalcoru začínala hudebně stagnovat, Norma Jean postupovali mílovými kroky kupředu. Album, které je zařadilo mezi hvězdy žánru, bylo The-Anti Mother. Přístup k samotnému skládání písní se oproti předchozím albům lišil. Kapela si do studia přizvala China Morena z Deftones, Page Hamiltona z Helmet a Coveho Rebera ze Saosin. „Nechtěli jsme mít pouze hostující zpěváky, jako to dělá každý. Chtěli jsme, aby měli možnost s námi ty písně napsat.“ Se všemi začali jamovat a skládat společně písně. Chtěli se tak vymanit ze svého pojetí a přístupu ke skládání hudby. Kytary se chopil i Brandan, který doposud stál pouze za mikrofonem. Výsledkem bylo hutné, tvrdé album, které sice postrádalo onu chaotičnost, ale naopak nabylo na melodičnosti. A kdo je to vlastně ona anti-matka? „Anti-matka je postava, kterou jsme sami vytvořili. Představuje všechno, co je zrádné, ale zároveň je z vnějšku velice okouzlující.“

VIDEO: Norma Jean - Robots 3: Humans 0


Jako vždy se najdou fanoušci (a to nejen v případě Norma Jean pozn. autora), kteří vzpomínají na první nahrávky, a nadávají na nová alba. Cory Brandan k tomu dodává: „Nemyslím si, že si fanoušci uvědomují, jak by byli zklamaní, kdybychom neustále vydávali ty samé desky pořád dokola. Nás by to nebavilo a myslím si, že bychom vůbec mohli pokračovat, kdybychom takhle fungovali. Změny jsou dobré.“

Jejich hudební vývoj pokračoval na dalším albu Meridional, které se oproti předchozím nahrávkám lišilo hutnou a ponurou atmosférou. Album mělo být návratem ke kořenům, avšak jak se později ukázalo, nemělo se jednat o návrat k hudebním kořenům, ale spíše k uvažování a přístupu k muzice, jaký měli během prvních nahrávek.

Zajímavostí je, že kapela nejprve nahrávala kytary a poté až baskytaru, což je oproti obvyklému nahrávaní přesně obráceně. „Byl to výborný nápad, protože jsme během nahrávání často měnili akordy a jejich postup. Takhle jsme měli možnost mít rytmickou sekci co nepřesnější.“

VIDEO: Norma Jean - Bastardizer


Došlo někde k chybě?

Není jasné, čím to je, že nejdéle působícími členy v kapele jsou kytarista Chris Day a Cory Brandan, ale jedno je jisté. S každým nově příchozím členem a novým albem se hudba Norma Jean posouvá dál. Novinkové album Wrongdoers (recenzi čtete zde) je toho důkazem. Album se svými šílenými kytarovými riffy a rychlými bicími připomíná počáteční éru kapely, ale zároveň je poznat, že se kapela drží v linii houpavých, atmosférických melodií, které jsou pro její muziku charakteristické.

Norma Jean nechybují, ví přesně, co dělají, a jejich hudba je toho důkazem. Na nové desce pracovali přes dva roky. „Snažili jsme se do toho dát co nejvíce, chtěli jsme zkusit něco nového, ale zároveň i rozšířit to, co jsme dělali dříve. Experimentovali jsme se smyčcovými aranžemi, pianem a různými perkusemi.“

I přes ne úplně pevnou sestavu kapely se Norma Jean drží vysoko na hudebním nebi a jejich současná fanouškovská základna je z každé desky unešená. A není se čemu divit. Jejich hudba je strhující, emotivní a velice propracovaná.

VIDEO: Norma Jean - If You Got It At Five, You Got It At Fifty

Online verze stránky: https://www.muzikus.cz/publicistika/Seznamte-se-Norma-Jean~21~listopad~2013/

Komentáře

celkový počet: 2

Jiří Křivka  Chybička se vloudila
Tom Babůrek  Re: Chybička se vloudila

     
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.