Muzikus.cz homepage
přihlášení uživatele
PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELE JE ZRUŠENÉ
vyhledávaní

ostatníScorpions - Nečekané kousnutí starého škorpióna

1.6.2007 | Autor: Jiří Rogl | sekce: publicistika

 fotogalerie
Hudební kritikou mnohdy vysmívaní, fanoušky bezmezně milovaní, pohybují se němečtí Scorpions na scéně již přes čtyři desetiletí. Jejich model melodického nekonfliktního metalu byl v minulosti často napodobován i u nás. Vzpomeňme si na třeba na ostravský Citron, zábavové kapely jako Tam, či Orient, které mají dávné hity této legendy ve svém repertoáru dodnes.
Třicet pět let po vydání svého debutu Lonesome Crow přicházejí Scorpions s novým, trochu nevšedním a v mnohém překvapujícím albem Humanity Hour 1.

I když kapela vznikla v německém Hannoveru již v šedesátých letech, vrcholu popularity dosáhla až v letech osmdesátých; vrcholu tak vysokého, o jakém se většině rockových formací mohlo jenom zdát. V roce 1982 se "škorpiónům" podařilo s vynikající deskou Blackout a především singlem No Like You prosadit na kýženém americkém trhu. Totéž se jím povedlo i s následovníkem Love At First Sting, albem, které tehdy mimochodem vyšlo se zcenzurovaným obalem v licenci i u nás, aby je Josef "Zub" Vlček svým vždy ostře nabroušeným brkem zcela rozcupoval v tehdejší Melodii. V roce 1985 navštívilo vystoupení stále vzestupujících Scorpions v brazilském Rio De Janeiru třista padesát tisíc fanoušků a o tři roky později kapela dobývá tehdejší Sovětský svaz. V Leningradu měli vyprodáno hned desetkrát po sobě a následně se po boku Ozzyho Osbourna, Cinderrely, Mötley Crüe, či Bon Jovi účastnili velkolepého festivalu na moskevském stadionu Lužniky. V té době vznikl i pěrestrojkový "pískací" velehit Wind Of Change a kapela měla čest potřást si osobně rukou se samotným Michaelem Gorbačovem v Kremlu. Mimochodem v roce 1986 si Scorpions spolu s MSG zahráli i na budapešťském stadionu MTK, kam za nimi dorazilo i nemálo příznivců z tehdejšího Československa.

Léta devadesátá

Berlínská zeď spadla a Scorpions bodovali na Postupimském náměstí ve Watersově vekolepém symbolickém představení The Wall. Další úspěšné album Crazy World Scorpions natočili v Los Angels a stejně úspěšné bylo i následné turné zakončené čtyřmi koncerty v Japonsku, zemi zaslíbené melodickému hardrocku a metalu.
Devádesátá léta přinesla i řadu nových hudebních trendů a ve vzduchu visela otázka, jakým směrem se bude zvuk a vlastně i kapela jako celek ubírat. Do té doby poměrně jednotným souborem otřásla i nepříjemná aféra s dlouholetým basistou Francisem Buchholzem, který měl na starosti veškeré finance a kapelu, jak se říká dnes, vytuneloval. Byl samozřejmě vyhozen a nedlouho po něm odešel i bubeník Herman Rarebell. V kapele je nahradili basista Ralph Rieckermann a vynikající studiový bubeník James Kottak (ex-Kingdom Come). Scorpions se ale v té doby prezentují pouze jako základní trio, které tvoří Klaus Meine, Rudolf Schenker a Matthias Jabs. Devádesátá léta pro Scorpions znamenala i vydání průměrných desek Face the Heat (1993) a Pure Instinct (1996), v roce 1999 pak velice podivné album Eye II Eye s necitlivě "naroubovanými" techno rytmy.

Nové millénium

Do nového millénia Scorpions vstoupili za doprovodu berlínských filharmoniků a začalo se blýskat na lepší časy. Symfonické album Moment of Glory s největšími hity a s hostujícím Ray Wilsonem (Genesis) má nebývalou sílu. Velice přesvědčivě vyznělo i následný "uplugged" záznam z portugalského Lisabonu s příznačným názvem Acoustica. V roce 2003 do Scorpions přišel polský basista Pawel Maciwoda, vzniklo i další studiové album Unbreakable (2004) a kapela se již v plné síle opět prezentuje jako kvintet.
Letos ve studií v rodném Hannoveru a především v Los Angeles vznikla dlouho očekávaná novinka Humanity Hour 1. Na album producentsky dohlédl zkušený James Michael a především legendární hitmaker Desmond Child; muž který psal pro takové interprety jako Aerosmith, Bon Jovi, Bonnie Tyler, Alice Cooper, KISS, Cher, Billie Myers, Michael Bolton, Ricky Martin, Roxette, Dream Theater, Jesse McCartney, či Kelly Clarkson. a nedávno produkoval i album Meat Loafa Bat Out of Hell III: The Monster Is Loose. Desmond Child se na Humanity Hour 1 podílí nemalou měrou i autorsky, v několika skladbách zpívá i doprovodné vokály. Album má svěží, pro Scorpions trochu netypický zvuk, netypické jsou i některé kompoziční postupy. O tom, zda se novinka zařadí mezi legendární alba jako Animal Magnetism, Blackout, či Love At First Sting rozhodne čas, v každém případě máme co do činění se zajímavým počinem, za který se rozhodně nikdo ze zúčastněných nemusí stydět.

Scorpions v České kotlině
Našim divákům se Scorpions prvně představili v roce 1993 v Ostravě, v roce 1999 zahráli v pražském Edenu, v roce 2004 v Brně a v červenci 2006 na festivalu Benátská noc. Letos se 14. června vrátí do Ostravské ČEZ Arény, o dva dny později je čeká Bratislava. Myslím, že se máme na co těšit.


Zajímavost:
Na loňském ročníku největšího metalového festivalu planety Wacken Open Air odehráli Scorpions zcela jedinečný a neopakovatelný koncert; na velkolepě pojaté scéně stáli přes tři a půl hodiny a to i za pohostinské účasti bývalých členů kapely - Hermana Rarebella, Uli Jon Rotha a Michaela Schenkera, který ke společnému jamu přizval i svého syna, rovněž talentovaného kytaristu. Zazněly i naživo dlouhá léta nehrané skladby z raných alb Lonesome Crow, In Trance, či Virgin Killer a na pódium nakonec vpochodoval i gigantický mechanický škorpión. Vše bylo zaznamenáno nejmodernější technikou a mělo by se objevit na exklusívním DVD.


Fotogalerie:

Psáno pro: časopis mGuide 2007/06

Online verze stránky: https://www.muzikus.cz/publicistika/Scorpions-Necekane-kousnuti-stareho-skorpiona~01~cerven~2007/

Komentáře

celkový počet: 2

RenataBlackout  Scorpions - Nečekané kousnutí starého škorpióna
hujer  Re: Scorpions - Nečekané kousnutí starého škorpión

     
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.