Muzikus.cz homepage
přihlášení uživatele
PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELE JE ZRUŠENÉ
vyhledávaní

ostatníPo nezávislých labelech: Arts&Crafts

16.7.2007 | Autor: Daniel Matoušek | sekce: publicistika
Legenda české hudební kritiky Lubomír Dorůžka v jedné ze svých knih napsal, že osobní vkus by se neměl černobíle dělit pouze na to, zda se nám něco líbí nebo nelíbí. Že jde hlavně o situace a nálady, v nichž se nacházíme, když hudbu posloucháme. Že jde o to, jakou hudbu máme rádi během dlouhých zimních večerů nebo když je nám smutno nebo když se vracíme večer unavení domů. Pokud se podle toho budeme řídit, je torontské vydavatelství Arts&Crafts přímo určené na léto. Hledáte-li vkusný pop k pohodovému relaxování na zahradě, k večerním procházkám nebo ke slunění u vody, v jeho katalogu téměř nejde šáhnout vedle.

"Je to neuvěřitelné seskupení písničkářů, a všichni se vzájemně ovlivňují," říká o Arts&Crafts jeho spoluzakladatel Jeffrey Remedios. "Chodí na koncerty těch druhých, vystupují spolu a jeden druhého motivují, aby se zlepšovali. Je to úžasné sledovat." Když zabousíme na stránku s interprety na webové prezentaci labelu, opravdu uvidíme něco, co svými rozměry připomíná spíš lehce rozrostlejší rodinu než vydavatelství. A průměrný roční albový přírůstek, který se pohybuje okolo čísla šest, to jenom potvrzuje.
Pod křídly má firma momentálně všehovšudy šestnáct umělců a kapel. Za zajímavé a doporučeníhodné se jich dá označit dobrých dvanáct, takže to, že největší zlatý důl má nyní firma v dlouhonohé brunetě Feist, jejiž čerstvé třetí album se dočkalo slušné propagace i v Čechách, vůbec neznamená, že za rok tomu třeba nebude jinak. Potenciálních nástupců je k dispozici dost.
K celkové rodinné atmosféře nahrává i způsob vzniku: Arts&Crafts jsou z těch vydavatelství, které si muzikanti neochotní dělat kompromisy založí sami, aby mohli vydávat desky podle svého. Postupně přibalují své kamarády a vedlejší projekty, a nakonec začnou dávat smlouvy i těm, kteří je osloví a pošlou demo. V tomhle ohledu jsou zřejmě torontští někde na půli cesty. Přestože už v katalogu mají třeba i jednu britskou kapelu, z velké části ho tvoří odnože jediného projektu, indie-superskupiny Broken Social Scene (BSS), která má v plné polní k patnácti členům. V ní se objevují snad všichni otevření písničkáři z kanadského břehu jezera Ontario, včetně už zmíněné Feist. A vypadá to, že současný stav je vyhovující. "Bojíme se toho, že všechno, za čím si stojíme – neobrušovat hrany, snažit se sloužit hudbě a být k ní skutečně uctivý – by mohlo být ohroženo, když se moc rozrosteme", přiznává Remedios a vize do budoucna je tím celkem jasně daná.
Když Kevin Drew z BSS se svým spolubydlícím Remediosem, tenkrát zaměstnancem EMI, zakládali Arts&Crafts, netušili zřejmě, že za pár let budou sbírat nominace a vítězství na kanadských hudebních cenách. To byl rok 2002. Dnes už se starají nejen o několik odnoží své domovské kapely, ale zajišťují kanadskou distribuci francouzským Phoenix, vydávají třeba i odvážněji znějící country Valley of Giants, opravdu lehce kosmické popaře Young Galaxy, nově i bývalé post-rockery American Analog Set nebo...


Broken Social Scene myspace
Původně elektronický ambientní projekt, který se tak trochu zvrhnul v experimentální směs stylů, je nejoceňovanější kapelou ze stáje A&C, přestože se od zbytku dost liší. Ze dvou zakládajících členů se do dneška BSS poctivě rozrostla. Důvody byly celkem prozaické: počet lidí na pódiu neumožňoval zahrát naživo zároveň na tolik nástrojů, na kolik by si přáli. Na koncertech údajně předvádějí každou skladbu jen jednou a pak už se k ní v budoucnu nikdy nevracejí. Dobrý recept na to, jak se nezastavit.

Stars myspace
Hidden Cameras myspace
V zásadě dost optimisticky znějící kapely. Jak Stars, tak i Joel Gibb, hlavní postava Hidden Cameras, se dají považovat za muzikanty, co si rádi hrají se syntezátory a košatou instrumentací. Gibbovy kořeny jsou sice ve folkovém písničkaření a Stars vycházejí z kytarového popu, oba projekty jsou ale vlastně rockovou kapelou v tom nejpůvodnějším slova smyslu, tedy zábavnou. U Gibba navíc ještě umocněnou megalomanskými show s go-go tanečnicemi a sbory.

The Dears myspace
Los Campesinos! myspace
Dva, ze kterých dýchá Anglie. Zatímco The Dears jsou často předhazování ti starší, Blur a The Smiths, velšský soubor Campesinů bude mít, až letos vydá regulérní desku, na talíři mladé britské kytarovky - a logicky, už vzhledem k jejich původu. Trochu to z nich sálá, mají dnes tak populární frackovitost, ale celková nálada, smíšené zpěvy, používání houslí a třeba i xylofonu naznačují, že míří někam jinam.

Feist myspace
New Buffalo myspace
Jedna bruneta a jedna blondýna, první z Toronta a druhá z Melbourne. Jedna je v rodné zemi už královnou spodního proudu popu, druhá na větší úspěch pořád čeká. První si libuje spíš v najazzlém oparu, druhá v elektronických zvucích. A spojují je šikovně udělané poklidnější písničky s aranžemi, ve kterých jde vždycky něco najít. „Stejně jako tělo má kosti, má skladba melodii ... A mě nejvíc zajímají kosti,“ říká Feist. Bezezbytku to ovšem platí pro obě.
Online verze stránky: https://www.muzikus.cz/publicistika/Po-nezavislych-labelech-ArtsCrafts~16~cervenec~2007/

Komentáře

celkový počet: 1

Ringwraith  ....

     
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.