Muzikus.cz homepage

ostatníMastodon - Prolomit nebesa

14.4.2009 | Autor: Michal Husák | sekce: publicistika
Mastodon z americké Atlanty patří ke kapelám, které dnes nejzajímavěji tvarují tvrdý rock a metal a bez uzardění si zaslouží onen zprofanovaný přívlastek “progresivní”. Jejich čerstvé čtvrté album Crack The Skye naznačuje, že právě oni by mohli patřit k hrstce vyvolených, kteří uspějí ve snaze předložit tvrdou a navíc myšlenkově nevyprázdněnou muziku širším masám.

Dali se dohromady před deseti lety. Bubeník Brann Dailor a kytarista Bill Kelliher k sobě našli zpívajícího basáka Troye Sanderse a zpívajícího kytaristu Brenta Hindse a od té doby buduje neměnná sestava svůj jedinečný a mnohotvárný rukopis. (V začátcích byl ještě krátce ve hře jako pátý do party zpěvák Eric Saner, ale jeho role byla epizodní.) Se svým špinavě zahuštěným, agresivním sludge-hardcore/metalem s náladou čehosi zvířecky kolosálního dělala čtveřice čest svému názvu. Tato etapa vyvrcholila debutovým albem Remission (2002). Z hudby vyvěrala obrovská energie, která se záhy začala zvolna, ale o to trvanlivěji transformovat do zralejších plodů.

Druhé řadové CD Leviathan (2004) vneslo do světa Mastodon fenomén koncepčních příběhů, kterých se kvarteto drží dodnes. Deska byla vystavěna na ideách novely Moby Dick od Hermana Melvillea a hudebně byla o kus dospělejší, kompaktnější, do popředí výrazněji vystoupila metalová esence. Mastodon začali rychle přerůstat undergroundové poměry a od domovských Relapse Records přestoupili k Reprise, sub-labelu Warner Music.

Nezdolně k vrcholkům

Třetí album Blood Mountain vyšlo v roce 2006 a překvapilo košatostí vlivů, čemuž odpovídala i textová složka. Hrdina horečnatě vyšinutého příběhu pátrá na Krvavé hoře po mýtické skleněné lebce a překonává přitom mnohá fantaskní úskalí. Takto zformulováno to zní jako pořádná pakárna, ale u Mastodon se vyplatí neklouzat po povrchu - v jejich specifickém universu má všechno více vrstev a věci nakonec vždy záhadně fungují a esteticky souzní. To platí i o nejčerstvějším počinu Crack The Skye. Album potvrzuje nastoupený směr - je znovu o kus sofistikovanější a dospělejší než předchozí nahrávka. Navenek působí pro někoho snad až příliš křehce, ovšem jsou tu nejméně dvě ALE.

Jednak je nezpochybnitelné, že navzdory čím dál většímu zastoupení melodického zpěvu, chytlavých melodií, jemnějších poloh, navzdory změnám v práci s dynamikou a napětím směrem k rafinovanosti, stále zůstává v srdci téhle kapely obrovský náboj a zápal, to primitivní zvíře uvnitř, které nezapomnělo, že člověk kdysi v pravěku seděl u ohně a ohlodával z kostí letmo opečené krvavé maso (však se podívejte na videoklip k pilotnímu singlu desky Divinations).

A za druhé - existuje pochopitelný důvod, proč kapela zní zase o kus éteričtěji, zkušeněji, s nadhledem, nebo jak tomu chcete říkat. V roce 2007 se na ceremoniálu MTV Video Awards pustil Brent Hinds, hlavní skladatel Mastodon, do nevybíravé potyčky s basákem System Of A Down Shavo Odadjianem a jeho kamarádem Williamem Hudsonem. Výsledkem bylo Brentovo vážné poranění hlavy s krvácením mozku a ohrožením života. Léčení trvalo přes devět měsíců a materiál, který následně vznikal, logicky nese nádech životního ponaučení.

Vesmír na dohled?

Příběh alba znovu není nic pro milovníky zkratek. Duch chlapce uvězněného na vozíku se odpoutá od pozemského těla a vydá se na dalekou pouť vesmírem. Na zem se vrátí na počátku dvacátého století, vtělí se do těla proslulého mystika Rasputina, který tahal za nitky u carského dvora a nakonec byl zavražděn. Když se tak stane, Rasputinův duch se rozhodne přičinit o navrácení chlapce zpět do jeho těla a navíc ho vyléčit z jeho postižení... Do děje zasahují červí díry, teorie Stephena Hawkinga, ale také velmi osobní vzpomínky Branna Dailora (autora textů) na jeho sestru. Ta tragicky zemřela v době jeho dospívání.

“Smrt je součástí našich životů a všichni si podobnými ztrátami v určitý okamžik musíme projít, ale když někdo tak mladý spáchá sebevraždu, poznamená vás to citelně a na velice dlouho,” podotýká Dailor s tím, že jeho sestra se jmenovala Skye. Tato informace dodává názvu alba nový rozměr a staví do jiného světla rovněž některé poznámky na netu, že titulní song Crack The Skye (hostuje v něm Scott Kelly z Neurosis), trochu zavání emotivním patosem.

V létě 2009 vyrazí Mastodon na turné jako support Metalliky, což by mohla být další příležitost vidět je opět i u nás. A po předchodzím specifickém výstupu na podzim v Praze před Slayer (ve třech bez zraněného Billa Kellihera) snad už v kompletním složení.

Zajímavosti:

Zajímavá je u Mastodon bezesporu i výtvarná stránka. Při tvorbě obalů alb se kapela až dosud drží klasického “alchymistického” konceptu pěti elementů (živlů). Debut Remission byl věnován ohni, dvojka Leviathan se odehrává ve vodním světě, album Blood Mountain odkazovalo k zemskému elementu a novinka Crack The Skye je zasvěcena elementu pravé podstaty, označovanému jako aether. Na příští, páté album tak “zbývá” element vzduch.

Psáno pro: časopis mGuide 2009/04

Online verze stránky: https://www.muzikus.cz/publicistika/Mastodon-Prolomit-nebesa~14~duben~2009/

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.