Muzikus.cz homepage
přihlášení uživatele
PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELE JE ZRUŠENÉ
vyhledávaní

ostatníMarlilion tentokrát doopravdy

3.6.2004 | Autor: Ilja Kučera ml. | sekce: publicistika
"Ano, vím, že v roce 1988 jsme měli v Československu koncertovat. Vystoupení bylo ale odvoláno, protože pořadateli údajně došly peníze nebo něco podobného. Ale my pořád říkáme našemu manažerovi, že bychom si tam chtěli už konečně jednou zahrát." prohlásil v roce 1994 kytarista Marillion Steve Rothery.

O tom, jak to tehdy bylo doopravdy a k jak parádnímu podfuku vlastně Marillion posloužili jako záminka, bylo už hodně řečeno i napsáno. Důležitější je fakt, že 15. května konečně přijíždějí Marillion na první tuzemskou návštěvu do pražské Lucerny a navíc vybaveni novým studiovým dvojalbem Marbles, kterému v tom okamžiku bude pouhých dvanáct dnů.

Kapela, která přijala název podle jména drahokamu Silmarillion z knížky J.R.R. Tolkiena, odstartovala svou úspěšnou kariéru na počátku osmé dekády. V roce 1983 debutovala albem Script For a Jester's Tear. V té době stál za mikrofonem charismatický skotský obr Fish. Expresivní zpěvák, který dostal svou přezdívku díky nekonečným hodinám, které dokázal proválet ve vaně. Fish byl frontmanem Marillion až do roku 1988, kdy formaci poněkud divoce opustil a na jeho místo nastoupil současný zpěvák Steve 'H' Hogarth. Počínaje albovým debutem po aktuální novinku Marbles, mají na svém kontě třináct studiových alb, z toho čtyři s Fishem. Celkový prodej desek překročil čtrnáct milionů. Za svou kariéru odehráli Marillion přes tisíc sto koncertů, které shlédlo na dva miliony diváků. O tom, že zájem fanoušků o hudbu Marillion rozhodně neodešel z osmdesátými léty svědčí fakt, že ze zmíněných třinácti alb jich osm vystoupilo ve velké Británii do první desítky albové hitparády. Vztah Marillion a  jejich fanoušků je vůbec specifický a to obzvlášť v posledních deseti letech. V roce 1997 kapela prostřednictvím internetu zveřejnila, že nebude mít dostatek prostředků k uskutečnění amerického turné. Fanoušci za oceánem neváhali a v internetové sbírce nashromáždili šedesát tisíc dolarů, které uspořádání turné umožnily. Fanoušci pomohli i zrodu předposledního alba Anoraknophobia z roku 2001 Kapela jim poskytla možnost předběžně si album objednat a to už rok dopředu a tím finančně podpořit jeho vznik. Pokus se vydařil a přes dvanáct tisíc příznivců kapely ze všech koutů světa poskytlo ekonomický základ k vydání zmíněné desky. Obdobný postup nastal i při přípravě aktuálního titulu Marbles. Tentokrát Marillion informovali své věrné o tom, že předobjednávkou získají speciální edici nového dvojalba s reprezentativním stočtyřiadvacetistránkovým bookletem. Ten bude, krom jiného, obsahovat i jména všech předplatitelů. Uzávěrka byla stanovena na 31.prosince loňského roku a jmen se na seznamu octlo třináct tisíc. Výtěžek tentokrát zamíří do fondu na propagaci alba v médiích. Ani legendy typu Marillion nemají v tendenčních playlistech domácích rozhlasových stanic na růžích ustláno a jak sami členové kapely přiznávají, jejich muzika v britském éteru prakticky nezní.

Vraťme se ale v novince Marbles. Marillion jsou pod ní podepsáni v sestavě Steve 'H' Hogarth (zpěv), mark Kelly (klávesy), Ian Mosley (bicí), Steve Rothery (kytary) a Pete Trewavas (basa). Poprvé ve své historii se tentokrát kapela rozhodla vydat studiové dvojalbum. Se současným zvukem se tu drží svých kořenů a svého typického jazyka. Jedná se tudíž o vzdušné, melodicky klenuté, vesměs rozsáhlé skladby s charakteristickou niternou atmosférou. Nahrávky vznikaly v průběhu loňského roku, a jak popisuje bubeník Ian Mosley, měla kapela ve studiu vesměs pravidelný pracovní režim. Scházela se okolo jedné hodiny odpoledne, poslouchala nahrávky předešlého dne, aby okolo šesté všichni společně vyrazili na večeři. Vlastní nahrávání se pak zpravidla rozbíhalo okolo deváté večer a jak Mosley dodává: "Když jsme měli trochu štěstí, užili jsme si i prvních slunečních paprsků." V souvislosti s albem Marbles je příjemné zjištění, že se nejedná o další zápis do diskografie hasnoucí kapely, žijící z  někdejší slávy. Naopak. Standardní úroveň inteligentní, nápadité a velmi citlivě proaranžované muziky zůstává po celou dobu existence Marillion nezměněna. Svědčí jak o nehasnoucí invenci, tak vytříbeném vkusu, který nepodléhá módám a trendům, ale není k nim ani naprosto hluchý. Vybírá si prostě to, co je pro něj vhodné a osvěžující. Současně s vydáním desky vyrážejí v květnu Marillion na rozsáhlé evropské turné, v jehož itineráři je 15. května, tentokrát doopravdy, i Česká republika.



Řadová alba:

Script for a Jester's Tear (1983)

Fugazi (1984)

Mispaced Childhood (1985)

Clutching at Straws (1987 )

Season End (1989)

Holidays in Eden (1991)

Brave (1984)

Afraid of Sunlight (1995)

This Strange Engine (1997)

Radiation (1998)

Matillion.com (1999)

Anoraknophobia (2001)

Marbles (2004)



Psáno pro: časopis Rock&Pop 2004/05

Online verze stránky: https://www.muzikus.cz/publicistika/Marlilion-tentokrat-doopravdy~03~cerven~2004/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.