Muzikus.cz homepage

ostatníLingers - proč nezpívají švédsky (a česky)

21.9.2004 | Autor: Milan Tesař | sekce: publicistika
Lingers: Kdyby děvčata z Abby zpívala švédsky.
Rockoví Lingers z České Lípy o sobě dali poprvé výrazněji vědět před dvěma roky, kdy si vlastním nákladem vydali debut Beyond. Letos si jich všimla firma Indies Records, která jim uvedla na trh druhou desku - vyzrálé album Gallery. V následujícím rozhovoru na mé otázky odpovídá zpěvák a bubeník Arnošt Sameš.
Na jaké hudbě jste vyrostli?
Každý z nás vyrůstal trochu něčem jiném, a proto je asi hudba Lingers tak stylově pestrá a neohraničená. Já jsem se svými bratry celé dětsví hltal Pink Floyd - znám snad každý takt - také Boba Dylana, Neila Younga, U2, Yes, King Krimson, ELP, samozřejmě Beatles atd. V současné době s Lingers sdílíme nahrávky například Johna Scofielda, Marcuse Millera, Becka, Branforda Marsalise, ale také třeba Norah Jones.
Vaše kapela vznikla v roce 1993 v Ústí nad Labem, v době vašich studií. S čím jste začínali?
Už od počátku jsme hráli původní skladby, ale velkou část repertoáru tvořily také covers interpretů 60. až 70. let (Jimi Hendrix, Velvet Underground, Kinks, Rollling Stones apod.).
A jak byste popsali to, co hrajete dnes?
Snažíme se hrát zajímavou muziku s dobrými texty.
Co ve vašem případě znamenají "dobré texty"? Dáváte přednost příběhům, nebo pocitům?
Myslím si, že psaní textů (stejně jako muziky) musí být spontánní. Pod vlivem momentálního pocitu, právě prožitého příběhu nebo jakékoli zkušenosti máte potřebu něco vyjádřit a zaznamenat. ĺS výsledkem jsem pak nejvíc spokojen, když při opakovaném čtení či poslechu textu nacházím mezi řádky stále nové významy.
Současnou sestavu Lingers tvoří tři profesionální hudebníci a dva středoškolští učitelé angličtiny. Ovlivňují vaše povolání proces skládání písní?
Tvoříme z nápadů, které do kapely přinese kdokoli z Lingers. A přežijí jen ty nejlepší a nejsilnější.
Jsou Lingers vaší jedinou kapelou, nebo je někdo z vás členem dalších projektů?
Já a Tomáš Hoskovec příležitostně koncertujeme s Red Hot Chilli Nipples, kde na basu hraje Adam Stivín. Je to pro nás moc příjemné osvěžení a příležitost zahrát si něco jiného, nemusíme také potom tolik cvičit (smích). David Singer působí v klasickém houslovém triu, ve skupině B4 a hostuje v dalších formacích. Petr Los se věnuje nahrávání kapel a různých projektů ve studiu Atol. Právě díky němu nové CD tak dobře zní. Klávesák Ferry Kuchař zpívá asi ve sto pěveckých sborech. Musíme mu to už konečně zatrhnout.
Vraťme se k Lingers. Gallery je vaše druhé album, první u oficiálního vydavatelství. Jak dlouho CD vznikalo?
Skladby zrály a vznikaly hned po vydání našeho předchozího alba Beyond (2002) - tedy dva roky. Gallery jsme pak nahráli za dva týdny.
Předpokládám, že jste písničky z něho už otestovali na koncertech. Na které skladby posluchači nejvíc reagují?
To je zajímavé pozorovat. Například ženy nejvíce oslovuje skladba Life Is Beautiful, přestože to vůbec nebylo záměrem. Pohodáři ožijí při Life's Beautiful part II, tvrdší hochy rozhoupe Try nebo Goodtimes Bedtimes, hip-hopaře Dromios. Jak často koncertujete? Máte nějaký stálý klub?
Pravidelně vystupujeme u nás doma v České Lípě. Jinak v současné době cestujeme tak dvakrát týdně, a to po celé republice (Praha, Pardubice, Plzeň, Brno, Valmez.). Pokud bude zájem, budeme koncertovat více, protože hrajeme rádi (a dobře! - smích).
Zpíváte anglicky. Pokoušeli jste se třeba oslovit i zahraniční posluchače?
Zatím jen prostřednictvím CD, protože jsme za hranice ještě nevyrazili. Posluchači ze zahraničí většinou vnímají hudbu společně s texty, které jsou nedílnou součástí a dalším rozměrem naší tvorby. Ale nepodceňujme ani českého posluchače (smích).
A nevyplatilo by se vám tedy oslovit českého posluchače i českými texty?
Možná bychom tím oslovili větší počet posluchačů, ale přesto nechceme naši tvorbu přizpůsobovat a měnit s ohledem na to, co by se vyplatilo a co ne. Angličtina se stylem hudby Lingers koresponduje nejlépe. Kdyby děvčata ze skupiny ABBA zpívala švédsky, také by to asi nebylo ono.




Psáno pro: časopis Rock&Pop 2004/08

Online verze stránky: https://www.muzikus.cz/publicistika/Lingers-proc-nezpivaji-svedsky-a-cesky~21~zari~2004/

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.