Muzikus.cz homepage
přihlášení uživatele
PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELE JE ZRUŠENÉ
vyhledávaní

festivalyFest-view: Rock for People 2012

1.7.2012 | Autor: David Novotný | sekce: publicistika
Osmnáct let znamená pro festival Rock for People symbolickou plnoletost. Ještě předtím, než v úterý vypukne na královéhradeckém letišti čtyřdenní program, jemuž budou vévodit například Faith No More, The Prodigy nebo Skrillex, položili jsme několik otázek řediteli festivalu Michalu Thomesovi.

Letošní ročník slaví 18. narozeniny. Chystáte nějaké překvapení nebo speciální dárek kromě tzv. "best of Rock for People kapel" v souvislosti s plnoletostí festivalu?

Tak už samotný fakt, že na line-upu návštěvníci najdou 280 bodů a oproti loňsku jsme navýšili počet scén o třetinu na 14, je důkazem, že osmnáctiny budeme slavit ve velkém stylu. The Prodigy, sváteční Faith No More, Skrillex, Orbital, Crystal Castles, pozitivně naladění Franz Ferdinand, spousta divokých HC kapel, na čtyři desítky DJ´s… Ve Festivalparku budeme slavit 15 hodin denně od úterý do soboty nad ránem.
Novinek, které můžeme označit za dárky, najdou návštěvníci na každém kroku. Pod jednou je ostatně podepsáno i Music City – zkušebna pro všechny amatérské i profi hudebníky s premiérovým uvedením kytarové konzole RockSmith. Na podobné vlně se nesou mobily a notebooky (napojenými na muziku) překypující zóny T-Mobile a Google, podobně jako miniareál zasvěcený přírodě, vědě a technice. To vše rámováno krásnými hospůdkami Staropramenu v čele s unikátem – Potrefenou husou.
Tímto výčtem chci jen ukázat, že letos se bude na RfP slavit nejen hudbou. Kdo nechce těkat mezi kapelami (mimochode – asi deset z nich vystoupí ve speciálních setech jako DJ´s!), může zaměstnat všechny své smysly i jinak.

Co vás vedlo k uspořádání světelné show perfomerů Lords of Lightning? V tiskové zprávě píšete, že jejich elektrické výboje dosahují intenzity několika milionů voltů. Bude to bezpečné?

Jasně! Obecně klademe na bezpečnost vysoké nároky. Právě Lords of Lightning jsou součástí rozsáhlé prezentace přírodovědných a technických oborů. Ale konkrétně Lords of Lightning pracují na principu Teslovy cívky, či chcete-li transformátoru, s ohromným napětím. A jak známo, čím větší napětí, tím menší proud. Proto ony blesky nejsou smrtelné, jakkoliv bude kolem této prezentace bezpečnostní zóna. Jen doufáme, že nám umělé blesky „ti nahoře“ nevrátí metáním blesků přírodních…

VIDEO: Faith No More - Midlife Crisis (SWU 2011)


Hlavní tahouni festivalu Faith No More a The Prodigy mají odehrát "celovečerní" devadesátiminutový koncert. Bude se jejich show v porovnání s dalšími kapelami lišit i v něčem jiném?

Právě délkou. Neříkáme, že The Prodigy odehrají celých 90 minut, jejich průměrné sety – jak znalci vědí – trvají kolem 70 minut. Ale vymínili si tento slot, takže se dost možná dočkáme nějakých překvapení. Už proto, že kapela „testuje“ postupně nové songy z chystaného alba, které má vyjít na podzim. Rider počítá s výpravným světelným parkem, takže show bude jako vždy dokonalá.
Faith No More naopak vyhrazený slot dost možná přetáhnou. U Pattona si opravdu nemůže být jist nikdo ničím – v pozitivním smyslu slova. Ti, kteří na RfP míří, už vědí, že je na FNM čeká speciální scéna se spoustou květin. Takže: právě na tento koncert bude vstup v bílém a s kytkou v ruce nejen povolen, ale i doporučen…

Máte připravena nějaké místa pro odpočinek či zábavu, kde by návštěvníci mohli strávit dopolední chvíle festivalových dnů nebo zabít prázdné časy mezi interprety, které je nezajímají?

Nejprve se musím zastat „odpoledních“ kapel – je mezi nimi řada velmi zajímavých projektů a skvělých formací. Ostatně v podobných slotech hrají i letošní velcí žánroví tahouni Refused, Enter Shikari a Architects, tedy de facto věkově dokonale rozvrstvené úkazy post-hard core – od legend až po progresivní mládí. Určitě mohu s klidným svědomím doporučit i pětici kapel či projektů z východní Evropy, které přivážíme v rámci projektu CEETEP.
Jinak letos bude možné strávit ve Festivalparku například na streetballovém hřišti, na projekcích filmů, na DJ´s workshopech, experimenty ze světa chemie, fyziky nebo architektury, taktéž lenošením a debužírovaním. Přidali jsme totiž kavárny, vinárny i pointy s širokou paletou jídel. Nuda? Na RfP zakázané slov…

Kolik zhruba času a peněz vložíte do festivalu a kolik je potřeba pracovníků abyste udrželi takový festival, který má v programu přes 270 položek na 14 scénách v chodu?

Rozpočet už se přehoupl přes 50 milionů korun. Vsadili jsme na velké a drahé kapely a vše nasvědčuje tomu, že se risk vyplácí – nechci nic zakřiknout, ale pokud vydrží počasí, letos se s počtem návštěvníků dostaneme přes magickou hranici 30 000 lidí. O ně se celoročně staráme v Amebě tři lidé plus zhruba šest externistů. Postupně počet roste až ke zhruba 3 000 pracovníkům techniky, produkce, všech stánků… Jen securitka, jejíž členové u nás fungují i jako takoví průvodci, má skoro 300 členů.

VIDEO: The Prodigy - Take Me To The Hospital (Rock am Ring 2009)


Jaký je Váš osobní tip na kapelu mimo headlinerů festivalu? Je nějaká věc, kterou byste chtěli zvlášť doporučit návštěvníkům? Něco naprosto výjimečného?

Mnohé už jsem popsal. Opravdu se vyplatí postupně propátrávat areál, protože je natřískaný spousta novinkami nebo osvědčenými koncepty – například Silent Disco, které bylo už loni v noci našlapané do posledního místa.
Z kapel bych čtenářům poradil telegraficky pár jmen: math coreové Mutiny on the Bounty, stále hvězdnější Selah Sue nebo její mnohem temnější kolegyni Annu Calvi, roztančené Molotov Jukebox, inovované The Inspector Cluzo, svěží trip-dancery The Asteroids Galaxy Tour, swingery Maison Du Malheur... Ale nebudu zastírat ani to, že letos jsme si v týmu splnili veliké přání s Faith No More, za jejichž protiváhu považuji Skrillexe. Přesně tento kontrapunkt je pro Rock for People příznačný – nebojíme se mixovat žánry i generace. Podstatná je kvalita, nasazení s energií a zábava.

Může se stát, že letošní ročník festivalu vyprodáte a na místě nebudou lístky? Jak jste teď zhruba na tom s lístky v předprodeji a očekávanou návštěvností?

Nebudu srovnávat s loňskem, kdy jsme měli prodaných hodně vstupenek, ale spousta lidí se jich kvůli nepřízni počasí zbavovalo nebo prostě nedorazili. I když jsme měli účetně prakticky stejný výsledek jako v roce 2010, kdy vystupovali Muse, areál byl opticky méně zaplněný.
Každopádně letos jsme výše předprodejů z loňska dosáhli kolem 24. června. Od té doby jdeme do plusu (ještě ne finančního, neboť rozpočet na kapely se nám proti loňsku zvýšil o 7 milionů korun) a třeba předprodeje na 5. 7. byly bez eTicketů ve čtvrtek 28. června. Máme o třetinu více akreditovaných hostů, skoro 300 novinářů… Celofestivalové vstupenky samozřejmě ještě jsou a budou do 2.7., kdy končí předprodeje. To všechno musíme v pondělí přepočítat na kapacitu areálu a podle toho určíme, kolik vstupenek (konkrétně na čtvrtek 5. července) nabídneme fanouškům k prodeji na místě. Podle mého se však dostane na každého – plochu před T-Mobile stage, kde Faith No More vystoupí, jsme dimenzovali na 30 000 lidí. Před Staropramen Cool Lemon stage, kde se zaskví Example, Skrillex nebo Orbital, se pohodově vměstná 25 000 lidí. Tak snad se tam uvidíme i se čtenáři Muzikusu!

Rock for People, Hradec Králové - letiště, 3. - 6. 7. 12
Online verze stránky: https://www.muzikus.cz/publicistika/Festview-Rock-for-People-2012~01~cervenec~2012/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.