Muzikus.cz homepage
přihlášení uživatele
PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELE JE ZRUŠENÉ
vyhledávaní

ostatníAlvaréz Peréz

25.3.2004 | sekce: publicistika



Skupina Alvaréz Peréz vznikla v roce 1993 a z původní sestavy v ní do dnešních dnů setrvala dvojice Ellen Kosová - zpěv, basová kytara a Jan Cupák - kytara, programování. V současné době tedy slaví soubor deset let své existence a zároveň vydal své v pořadí třetí album s názvem Thanatophobia. Před jejich koncertem v pražském klubu Matrix si rozhodně bylo s oběma zakladateli o čem povídat.



Dva roky od vydání desky Milovat je umírat... vychází brněnským představitelům temného rocku nové album. Na první poslech je z něj patrné jisté přitvrzení a pak i určitý příklon k využití taneční elektroniky. Zajímavá symbióza.

"Od minulé desky je největší skok znát v klávesách. Náš nový klávesák Pollo 04 hrával v trance a elektronických projektech. Vnesl do toho jiné pojetí. Gotický rock nejsou přece jen 80. léta a Sisters Of Mercy. Za tu dobu je už zase někde o kus dál. I naše písničky teď vznikají hodně u computeru."



& Kolem vaší hudby se vedou trochu zvláštní polemiky, jestli to je nebo není gotika. Vy sami ji označujete obecněji jako dark rock ...

Podobné ortodoxní dělení moc nechápeme. Vždyť ve světě se pod termín gotický rock vejde třeba i elektronika, doom nebo black metal - prostě tématicky příbuzné žánry. Dark rock bereme jako příhodný termín. Nechceme zabředávat zbytečně do úzce vymezených škatulek. Třeba pro Německo jsme gotická kapela, pro Polsko zas ne. Naše hudba je prostě rozprostřená do více stylů. Má bigbítový základ - tedy rock a je to temný, takže dark.

Jak jste se dobrali názvu alba?

Deska se jmenuje Thanatophobia, tedy panický strach ze smrti. Když jsme přemýšleli o názvu, dali jsme si dohromady všechny texty a zjistili, že jsou většinou právě o smrti. Pro nás trochu nezvykle je na desce asi tak polovina textů v angličtině a druhá v češtině. Máme tam i takovou raritku, písničku ve španělštině, a také novou verzi Lesnění.

Deska vychází u nakladatelství Netopejr společně se sbírkou hororových povídek oceněných v rámci soutěže nových autorů. Jak jste se vlastně dostali pod křídla Netopejra a čím jsou deska a knížka vzájemně provázány?

S Netopejrem nás seznámila Jenny Nowak, která nám křtila naše první album. Je to její vydavatel, coby autorky vampýrských románů. Připadalo mu docela zajímavé spojit desku a knížku. No a my jsme se tak zase dostali k jiné skupině lidí, které by třeba naše hudba mohla oslovit. Vždyť se tak naše deska dostane třeba i do prodejen sci-fi a fantasy literatury. Hráli jsme i na festivalech fantasy a na Euroconu v Chotěboři jsme měli možnost setkat se osobně s Robertem Holdstockem, jehož dílo nás hodně inspirovalo. To nám udělalo obrovskou radost. Byl nesmírně překvapen, že v Čechách existuje kapela ovlivněná jeho texty. A souvislost s knížkou? Je nám v ní věnováno pár stránek, mohli jsme si také dovolit dát na booklet texty pouze v angličtině, protože v knížce jsou všechny v češtině.



Má se deska poslouchat pouze při četbě připojené knížky?

Nejdřív je třeba otevřít knížku a v ní je to všechno v úvodu napsáno. K desce by asi bylo dobré ještě říct, že po albech ovlivněných Robertem Holdstockem je tu tématický posun. Hudba i texty jsou takové tvrdší. Poetika v nich zůstává, ale je to spíš taková temná městská gotika. Méně romantická. Kontrast přírody s civilizací. Ve výkladu textů ale necháváme zcela volný prostor fantazii posluchače. Dokonce by bylo možná nejlepší písničky ani nepojmenovávat, aby to pro někoho nebylo zavádějící.

V poslední době je o vás mnohem víc slyšet. Hrajete před kapelami jako The Breath Of Life nebo Crxshadows, vystupujete v cizině a dostáváte se do povědomí více lidí.

Hodně tomu pomáhá internet. Naše manažerka Hanka je na netu denně a dává o nás vědět, kam to jde. Taky máme ohlasy např. až z Chile, hráli nás na nějakým rádiu na Kanárských ostrovech, máme recenze v litevštině nebo maďarštině (zatím je nikdo nepřeložil, takže nevíme ani jestli kladné :-) Hodně hrajeme v Německu, ale třeba i ve Švýcarsku nebo na festivalu v Barceloně. Chodí nám hodně dotazů z Mexika na náš název. Pro ně to je něco, jako kdybychom se tady dověděli o kapele Novotný Novák. I ve Španělsku z toho byli na větvi. Jsou to ale dvě ze jmen španělského pradědečka Ellen. Zvolili jsme si je proto, že je to název netypický, dobře zní a je, stejně jako naše hudba, nesnadno zařaditelný.



Internet: www.alvarezperez.com

rámeček: Robert Holdstock (nar. 1948) - velká literární inspirace skupiny, se věnuje zvláštnímu druhu fantasy, mnohdy hraničící s hororem i sci-fi. Do povědomí milovníků fantasy se výrazně zapsal knihou Mythago Wood (do češtiny přeložená v roce 1994 jako Les mytág), za níž dostal cenu World Fantasy Award a později i British Science Fiction Award. Cyklus o "lese" pak rozvinul dalšími díly Lavondyss, Les kostí, Hloubení a Brána ze slonoviny, brána z rohu.





Psáno pro: časopis Rock&Pop 2004/01

Online verze stránky: https://www.muzikus.cz/publicistika/Alvarez-Perez~25~brezen~2004/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.