Zawinul Syndicate znovu v Praze
Zawinul Syndicate hraje v Lucerna Music Baru v pondělí 28.6. od devíti hodín.
Tady je vyčerpávající tisková zpráva pořadatele AghaRTA Prague Jazz Festivalu:
Rakouský rodák Joe Zawinul emigroval do Spojených států v roce 1959, kde velmi brzy začal hrát s Maynardem Fergusonem a Dinah Washington. V roce 1961 začala jeho devítiletá spolupráce se saxofonistou Cannonballem Adderleym. Během působení v Adderleyho skupině napsal několik skladeb, které patří do jazzového zlatého fondu. Jednou z nich je například houpavý funk "Mercy, Mercy, Mercy", která se v roce 1967 vyšplhala až na vrchol pop žebříčku prestižního časopisu Bilboard. Od Adderleyho přešel Zawinul do skupiny Milese Davise. Jeho skladba "In a Silent Way" předznamenala Davisovo veleúspěšné elektrické období. Zawinul patří mezi první inovátory, kteří začali používat elektrické piano a syntezátory. Po následujících 30 let patří Zawinul svojí hrou na syntezátory mezi nejosobitější hráče na tento nástroj a jen málo hráčů dokáže z tohoto elektrického nástroje dostat tak osobitý a velmi živý zvuk.
Po vydání svého sólového alba v roce 1970 založil Zawinul spolu se saxofonistou Waynem Shorterem a českým basistou žijícím v USA Miroslavem Vitoušem jednu z nejprogresivnějších jazzových skupin 70. let - WEATHER REPORT. V hudbě této skupiny se prolínaly vlivy jazzu, rocku a R&B do nového stylu - fusion. Weather Report vydala 17 alb a v jejích řadách se vystřídala plejáda špičkových instrumentalistů, mimo jiné zde svoji kariéru odstartovali basisté Jaco Pastorius, Al Johnson a Victor Bailey, nebo bubeníci Peter Erskine a Omar Hakim. Nejúspěšnějším albem skupiny bylo Heavy Weather (na LP vydal také Supraphon) na němž poprvé zazněla Zawinulova skladba Birdland, která pak byla oceněna cenou Grammy.
Po rozchodu se Shorterem v roce 1985 pokračoval Zawinul s novými skupinami Weather Update a Zawinul Syndicate. Jeho alba "My People" (1996) a dvoudiskový záznam koncertu "World Tour" (1998) byly opět nominována na Grammy a zatím poslední album "Faces & Places" získalo Grammy v loňském roce. Mezi zvláštní Zawinulovy projekty patří jeho sólové album "Dialects" (1986) a aranžérská a producentská spolupráce na albu "Amen" (1991) afrického zpěváka Salifa Keity. Zawinul se však nevěnuje pouze jazzu. V roce 1993 napsal symfonickou skladbu "Stories of Danube" a koncertoval společně s klasickým klavíristou Fridrichem Guldou. Velmi specifickým projektem je Zawinulovo album "Mauthausen" (2000), které je věnováno obětem holocaustu. Hudba tohoto alba byla živě provedena přímo v místě, kde stál tento neslavně proslulý nacistický koncentrační tábor. Vedle mnoha ocenění byl Joe Zawinul 28krát vyhlášen nejlepším hráčem na klávesové nástroje v prestižním časopise Down Beat. Ceněn je především pro svoji vůdčí roli tvůrce fusion music, ve které se přirozeně prolínají prvky jazzu, rocku a world music. Je faktem, že o současnou oblibu world music se Zawinul zasloužil již svými kompozicemi a působením u Milese Davise v druhé polovině 60. let, dále pak ve Weather Report 70. - 80. let a v The Zawinul Syndicate v letech 90. Ve svých 72 letech patří Joe Zawinul mezi největší žijící osobnosti současného jazzu.
THE ZAWINUL SYNDICATE:
Joe Zawinul - klávesové nástroje, zpěv, Manolo Badrena - zpěv a perkuse, Amit Chatterjee - kytara, zpěv, Linley Marthe - baskytara, Nathaniel Townsley - bicí, Sabine Kabongo - zpěv
Potěšující je taktéž zpráva, že 19. a 20. srpna vystoupí v klubu AghaRTA norský saxofonista TRYGVE SEIM se svým kvartetem The Source (aktuální album The Source And Different Cikadas, ECM / 2HP 2002).