Muzikus.cz homepage

ostatníNové tituly od ECM a Rune Grammofon

5.9.2004 | Autor: Miloš Latislav | sekce: novinky

Jarrett / Peacock / DeJohnette: The Out-of-Towners ECM 1900


 


Keith Jarrett: piano, Gary Peacock: kontrabas, Jack DeJohnette: bicí nástroje

 

Živá (jak jinak? :) nahrávka z koncertu roku 2001 v mnichovské státní opeře přináší mix Jarrettových vlastních skladeb (např. Intro bluesově laděná improvizace tria) a standardů (mj. slavná Mulliganova "Five Brothers" či Cole Porterova "I Love You"). V závěru záznamu se Jarrett vrací na pódium sám, aby zahrál - v duchu atmosféry vynikajícího a úspěšného sólového alba The Melody At Night With You (ECM 1675) - baladu "It's All In The Game". Zvuk celé desky je tentokrát opravdu mimořádný a zásluhu na tom zcela jistě má i fakt, že koncert proběhl ve městě, kde ECM Records sídlí.





Anders Jormin: In winds, in light ECM 1866

 

Lena Willemark: hlas, Marilyn Crispell: piano, Karin Nelson: varhany, Anders Jormin: kontrabas, Raymond Strid: percussion

 

Pro své druhé album si švédský basista Anders Jormin sestavil skutečně pozoruhodnou kapelu. Folklórní zpěvačka Lena Willemark, mezi jejíž ECM nahrávky patří Nordan, Agram a Frifot, se zde tentokrát objevuje ve zcela jiném světle. Dále brilantní, lyrická Marilyn Crispell, jejíž letošní album Storyteller, opravdu stojí mezi klavírními trii za zvýšenou pozornost. Varhanice Karin Nelson je uznávanou specialistkou na barokní improvizaci a bubeník Raymond Strid často spolupracuje s Barry Guyem. Samotného Jormina charakterizuje výrok časopisu Down Beat: Anders Jormin je poklad - je vším, čím kontrabasista může být. Na ECM jej můžeme slyšet s Charlesem Lloydem, Donem Cherrym, Tomaszem Stankem či Jonem Balkem. Hrál ale také s Elvinem Jones, Joe Hendersonem, Joe Lovanem a dalšími.





Jon Balke & Magnetic North Orchestra: Diverted Travels ECM 1886


 


Per Jørgensen: trubka, zpěv, Fredrik Lundin: basová flétna, saxofony, Bjarte Eike & Peter Spissky: housle, Thomas Pitt: basové housle, Jan Balke: klavír a syntezátory, Helge Andreas Norbakken & Ingar Zach: percussion

 

Přesně před 30ti lety debutoval Jon Balke - tehdy jako 19tiletý pianista v kapele Arilda Andersena - u ECM. Je zakladatelem skupin Masqualero, Oslo 13 a Magnetic North (později ještě s přívlastkem Orchestra). Jeho kompoziční a aranžérská práce bývá často uváděna v souvislosti se jmény jako Duke Ellington a Gil Evans. Nicméně v dnešní Evropě není ansámbl, který by hrál hudbu jako současný MNO. Z minulého projektu Kyanos zbyl v aktuálním oktetu pouze trumpetista / zpěvák Per Jørgensen. V době, kdy hudební severskou scénu téměř zcela ovládli projekty s ambientními zvuky, elektronikou a DJs, Balke zvolil přesně opačnou cestu: jde o výhradně akustické album plné hráčské virtuozity, místy až neuvěřitelného hudebního nasazení a beze zbytku zaplněného dynamického spektra.


TIP distribuce 2HP!






susanna and the magical orchestra: list of lights and buoys RCD 2034


 


Susanna Wallumrød: zpěv, Morten Qvenild: klávesové nástroje

 

"Ohromující srozumitelný mix popu, jazzu a minimální elektroniky...", píší v americkém časopise Other Music (Jiná hudba). Mluví se o debutujícím albu 24leté Susanny Wallumrød, sestry posluchačům ECM dobře známého Christiana Wallumrøda. Členem jejího one-man orchestru je 25letý klávesista Morten Qvenild, jinak člen norské populární jazzrockové kapely Jaga Jazzist. Při srovnání s produkcí jiných umělců se často hovoří o Björk, Sidsel Endersen nebo Tomu Waitsovi.





Arve Henriksen: Chiaroscuro RCD 2037


 


Arve Henriksen: trubka, zpěv, elektronika, Jan Bang: živý sampling, Audun Kleive: bicí nástroje, percussion

 

Během uplynulých 10ti let se Arve Henriksen (narozen 1968) stal jedním z nejvytíženějších sólistů norské jazzové scény. Slyšeli jsme ho na projektech Balkova Magnetic North Orchestra, ve skupinách Trygve Seima, s Christianem Wallumrødem nebo ve "vlajkové" kapele labelu rune grammofon Supersilent. Již Henriksenovo předchozí album Sakuteiki (RCD2021) bylo velmi pozitivně hodnoceno. Tentokrát je doprovázen bubeníkem  Audunem Kleivem (viz jeho rozsáhlá spolupráce s Terje Rypdalem) a zvukovým umělcem Janem Bangem (pracoval s Nils Petterem Molværem, Bugge Wesseltoftem či Ketilem Bjørnstadem). Charakteristickým znakem celé nahrávky je malebná zvuková krajina, kde hlavním bodem zorného pole je neuvěřitelně barevný zvuk Henriksenovy trubky.



TIP distribuce 2HP!



Online verze stránky: https://www.muzikus.cz/novinky/Nove-tituly-od-ECM-a-Rune-Grammofon~05~zari~2004/

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.