Muzikus.cz homepage

ostatníAlternativa pokračuje v Abatonu

3.12.2003 | Autor: Miloš Latislav | sekce: novinky

středa 3. 12. 20.00, 160 Kč

Ground/Lift (A), tEoRia OtraSu (SK), F.S. Blumm (D)

  


Ground/Lift (A)

Rakouský projekt Ground/Lift vznikl za účelem boje proti pokračující polarizaci různých hudebních škol: podle slov jeho členů se momentálně konflikt 'rock versus elektronika' stává stále vážnějším a jedno jakoby dokonce přímo vylučovalo druhé. Ground/Lift odmítají chápat rockovou hudbu jako uzavřenou minulost a přitom zároveň přijímají myšlenky a estetiku novějších stylů elektronické hudby. Kombinují oba směry a přichází s originálním konceptem, v němž se transformace a cílená manipulace s elektronickými médii setkává s intimitou živého hraní (2 kytary). Skladby projektu Ground/Lift využívají písňové formy (jednou v čistší a jindy zase méně hmatatelné podobě), ale vždy také ponechávají dostatek prostoru abstrakci a nečekaným prvkům.

 

Christoph Pajer - guitar, vocals, keyboards

Oliver Stotz - guitar, vocals, samples

 

Ground Lift: http://klingt.org/ground/lift

 

tEóRia OtraSu (SK/CZ)

Toto uskupení se již od roku 2000 věnuje mutacím intuitivní a komponované hudby za účelem dosažení hudebního obrazu idey Marcela Duchampa "Eros = život". tEóRia OtraSu má za sebou celou řadu intermediálních projektů, mj. Psie srdce (2000), Animácia Ticha (v hudbe) bábok či transPOPzície (2003), spoluprací (Marián Varga, elektronický kvartet Koch-Novotný-Wenzel-Šubík, Blahoslav Rozbořil atd.) a také hudbu k filmu F. W. Murnaua Nosferatu (2002). Na festivalu Alternativa 2003 uvede transPOPzicie ("intermediální vwestling mezi videoklipy popových ikon a (polo)intuitivní hudbou t. O."), sestřih ze soundtracku k filmu Nosferatu a shluk (post)alternativních písní.

 

Julo Fujak - (semi)prepared piano, stringed dulcimer, bass, vocals

Jan Kavan - violoncello

Peter Šimánsky - guitar and sampler palimpsests

Lucia Vadelová - vocals

Robo Baboš - drums

 

F.S. Blumm (D)

Berlíňan Frank Schültge neboli F.S. Blumm si rád hraje s nejrůznějšími akustickými nástroji (včetně kalimby, xylofonu či zvonkohry) i s elektronikou, především je však vynalézavým kytaristou. Zatímco jeho debut Mondkuchen (Morr Music) byl velice pestrou sbírkou milých instrumentálních popsongů, na čerstvém albu Ankern (Staubgold) se zaměřil na působivé kytarové melodie minimalističtějšího ražení. Jeho nahrávky, jež bývají někdy popisovány jako 'soundtracky k pohádkám', prozrazují neobyčejnou schopnost zvukově zachytit lidské emoce. Vedle sólové tvorby je Frank činný taktéž v 'zasněném' projektu Sack & Blumm a postrockovém duu Ström. Skládá rovněž hudbu pro film a rozhlasové hry.

 

F.S. Blumm: http://fsblumm.free.fr/

 

čtvrtek 4. 12. 20.00, 160 Kč

Saxtet (GB), The Researchers (AUS), Café Drechsler (A)

  

Saxtet (GB)

Tento britský jazzový ansámbl tvoří pět saxofonistů/skladatelů/performerů a pražskému publiku pravděpodobně představí kolekci velmi melodických skladeb. V jeho čele stojí přední postava současné ostrovní jazzové scény Karen Street, jež má za sebou účast v celé řadě projektů (spolupráce s Mikem Westbrookem, Timem Garlandem, Philem Robsonem, Elvisem Costello atd.) i několik sólových CD. Karen se momentálně soustředí především na psaní hudby pro saxofon (pro sólové hráče i početné skupiny), přičemž její skladby dnes nacházejí uplatnění u zkoušek v takřka všech britských hudebních školách. Její původní materiál též tvoří základ živých vystoupení skupiny Saxtet.

 

Andy Tweed - baritone sax, bass clarinet

Luke Annesley - alto and soprano sax

Richard Exall - alto sax, clarinet

Jamie Anderson - tenor and soprano sax

Karen Street - tenor sax, accordion

 

Saxtet: http://www.saxtet.fsnet.co.uk/

 

The Researches (AUS)

Tony Buck (ročník 1962) patří k nejpilnějším, nejkreativnějším a rovněž mezinárodně nejuznávanějším australským hudebníkům. Vedle působení ve skupině The Necks, kde doplňuje Chrise Abrahamsa a Lloyda Swantona hrou na bicí, či hardcore/improv spolku PERIL (+ Otomo Yoshihide a Kato Hideki) má za sebou celou řadu vedlejších projektů, spoluprací (John Zorn, Jon Rose, The Ex, Peter Brötzmann atd.) a aktivit nejrůznějšího charakteru (např. vývoj 'virtuálních' MIDI přístrojů v amsterdamském STEIMu).

 

Tony Buck: http://www.thenecks.com

 

Café Drechsler (A)

Trojici Café Drechsler je možné bez problémů zařadit do vídeňské kouřem zahalené downtempo/acid jazzové scény proslavené dvojkou Kruder & Dorffmeister. Jejich debutové album vyšlo v minulém roce a setkalo se s velmi pozitivním ohlasem. Při živém hraní (ale i práci ve studiu) skupina striktně odmítá používání předem připraveného či nazkoušeného materiálu a klade tudíž maximální důraz na spontánnost a improvizaci. Každé vystoupení se pak nutně stává naprosto jedinečným zážitkem.

 

Ulrich Drechsler - tenor saxophone, bass clarinet

Oliver Steger - double bass

aleXdrum - 'ots & pans'

 

Café Drechsler: www.cafedrechsler.com

 

pátek 5. 12. 20.00, 160 Kč

Asi and Tony (AUS), Lunalounge (GB), Anima sound system (H)

 

Lunalounge (GB)

Post-rockové instrumentální skladby souboru Lunalounge pracují s gradací a repeticí a sází na pomalejší tempo a melodicky silné motivy. Ideální doprovod k němým filmům. Působivá atmosféra filmové hudby přenesená na pódium. Trochu kino, trochu koncert a trochu pohodová koktejlová párty.

 

Dave Allen - bass
Matt Cottam - viola
Bob King - sounds
Dany Love - guitar
Marc Washeim - vids
Lou Widera - drums

 

Lunalounge: www.lunalounge.com

 

Asi and Tony (Aus)

Uskupení Asi and Tony je na kytaře a samplech postavený 'popový' projekt Tonyho Bucka a Asi, která je jinak známá především díky svým instalacím a jiným počinům na poli vizuálního umění. Asi and Tony předkládají klasicky pojaté písničkové struktury, do nichž přimíchávají prvky country, dubu a noise. Propojením odlišných hudebních vizí a zkušeností obou aktérů tu tak vyrůstá velice původní a v určitém smyslu i silně podmanivá hudba, v níž nechybí energie ani emoce.

 

Tony Buck: http://www.thenecks.com

 

Anima Sound System (H)

Zřejmě nejvýznamnější maďarský klubový projekt Anima Sound System letos oslavil deset let existence novou deskou Aquanistan (EMI). Jejich recept na úspěch v tanečním ranku zní: funky rytmy, broken beats, podmanivý ženský zpěv (Judit Németh) a vhodné využití samplů (od folkových nahrávek po archivní projevy komunistických pohlavárů). A věru funguje, protože ASS mají za sebou bezpočet vystoupení na velkých festivalech, několik tracků na 'západních' tanečních kompilacích a také například remix od Transglobal Underground. ASS se podobně jako Asian Dub Foundation angažují v kampaních proti rasismu, homofobii, válkám a omezování osobní svobody.

 

Anima Sound System: www.nyugat.hu/anima

 

Online verze stránky: https://www.muzikus.cz/novinky/Alternativa-pokracuje-v-Abatonu~03~prosinec~2003/

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.