Muzikus.cz homepage
přihlášení uživatele
PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELE JE ZRUŠENÉ
vyhledávaní

ostatníAllenova Univerzita omylů v Praze!

13.5.2003 | Autor: Anna Vančová | sekce: novinky

Cha cha, po krátké, vyčerpávající a doufám poslední zkušenosti s bulvárem (jenž nebudu jmenovat, zato mi dodal nový impuls > trefuju se do 200 znaků podtitulku napoprvé, navíc úplně přesně, schválně to spočítejte...), vás hodlám nadále A) zatěžovat dlouhými texty, B) úvody, jež pak s nimi pak vůbec nesouvisí. Zabránit mi v tom může: A) smrt, B) Truksová, C) Andel Daniel. Tak je tímto pozdravuju, přeju hezký den a slunce v duši; všichni zmínění mimochodem vypadají daleko lépe, než zmíněný meteorolog, obzvlášť Smrt v podání Polívky - na těch vratkých chůdách byl vážně k sežrání... Ve filmu F.A. Brabce Kytice, kdo jste to náhodou neviděli ani na vánočky v bedně:( Tak to vidíte, přece jen na mě ten nový impuls zanechal stopu, jež doufám brzo zmizí pod nánosem bahna undergroundu - dřív bych takhle tupě nevysvětlovala, co IT inteligentní čtenář ví, neboť jinak by četl něco jiného a někde jinde, třeba Blesk na hajzlíku v neděli. Končím a předávám slovo Miloši Latislavovi (který je odborníkem na jazz a přidružené alternativní žánry, a na rozdíl ode mě hovoří k věci):


Ve svých pětašedesáti letech navštíví poprvé Prahu legenda Canterburské scény a progresivní hudby vůbec, australský kytarista, zpěvák a skladatel Daevid Allen se svou mladou americkou kapelou University Of Errors, aby dnes, v úterý 13. května, vystoupil ve Švandově divadle na Smíchově.


Hudební vizionář Allen je pravděpodobně jedním z prvních lidí, které lze označit termínem 'hippie' nebo 'beatnik', jelikož od svých dvaadvaceti let cestuje po světě. Začátkem 60. let byl v Anglii inspirátorem začátků zmíněné Canterburské scény, z níž v roce 1966 vzešli jedineční Soft Machine, pohybující se mezi psychedelií a jazzem. Daevid Allen byl členem jejich první sestavy, ale když po jednom z francouzských zájezdů nebyl kvůli propadlému vízu vpuštěn zpátky do Anglie, usadil se se svou ženou, velšskou básnířkou a zpěvačkou Gilli Smyth v Paříži a postupně vytvořili základ nové kapely Gong. Ta se během první půlky 70. let stala doslova kultem a po Allenově pobytu v rodné Austrálii došlo koncem následující dekády k jejímu mimořádně úspěšnému obnovení. Jejich halucinogenní trance rock funguje dodnes, o čemž svědčí všechny tři díly albové trilogie RADIO GNOME INVISIBLE (FLYING TEAPOT, ANGEL'S EGG a YOU, 1972-74), dvojalbum YOU REMIXED (1997) s účastí souborů The Orb, Shamen nebo System 7 i zatím poslední studiovka ZERO TO INFINITY (2000). Vedle vlastní, velmi pozitivní a hravé mytologie Planety Gong, kosmického šepotu (jak nazývá svůj specificky efektovaný zpěv) Gilli Smyth a variabilní rytmiky je poznávacím znamením kapely Allenova glissandová kytarová hra, kterou Daevid 'odkoukal' od Syda Barretta na prvních koncertech Pink Floyd a postupem času ji dovedl k dokonalosti (této technice je věnováno celé jeho album 22 MEANINGS z roku 1998).


Od rozchodu nejslavnější sestavy Gongu v roce 1975 Allen natáčel a vystupoval sólově i v mnoha dalších, stylově rozmanitých sestavách, více či méně propojených s původní kapelou (Planet Gong, New York Gong, Mother Gong atd.), v čemž pokračuje i po obnovení Gongu. Jedním z jeho novějších projektů jsou právě University Of Errors, které založil v roce 1998 s o dvě generace mladšími kalifornskými spoluhráči (Josh Pollock - kytara, klávesy, Michael Clare - baskytara a Warren Huegel - bicí) z okruhu psychedelic-jazzové kapely Mushroom. UoE vznikli vlastně náhodou, díky na poslední chvíli uspořádanému jamu, který měl vyplnit volný večer před Daevidovým odletem ze San Franciska do Austrálie. Od té doby natočila skupina, která kombinuje syrovější pojetí psychedelie (asi nejblíže někdejším New York Gong, v nichž začínali svou dráhu Bill Laswell a Kramer) se současnou cyber-tribal kulturou tři výborná alba, absolvovala americká i evropská turné a teď konečně dorazila i k nám - vedle pražského koncertu (který ve 21:00 otevře naděje domácí alternativní scény, trio Skrytý půvab byrokracie) vystoupila 11. května v Karlových Varech a o den později v Kolíně-Štítarech. Playlist 'Univerzity omylů' čítá ukázky ze všech tří alb a výběr z bohaté Daevidovy diskografie - na minulých koncertech zněly třeba skladby Memories' Why Are We Sleeping? (Soft Machine), 'Tried So Hard','Fohat Digs Holes In Space' a 'Pretty Miss Titty' (Gong) nebo Allenova zpívaná verze So What Milese Davise. Snad se jednou dočkáme i kompletního Gongu!


Odkazy:


http://www.universityoferrors.com/
http://www.planetgong.co.uk/
http://www.svandovodivadlo.cz/
http://www.softbooks.cz/spb/

Online verze stránky: https://www.muzikus.cz/novinky/Allenova-Univerzita-omylu-v-Praze~13~kveten~2003/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.