
Skupina Old Blues Company vznikla přirozeným vývojem, tzv. evolucí. Na začátku léta roku 2002 se setkali dva muzikanti s blues-rockovými kořeny: Petr Džetro Ritzka a Petr Pítrs Mohyla. Stalo se tak na svatého Antonína v Music clubu Loděnice v Děhylově u Ostravy. Slovo dalo slovo a zanedlouho tito výše jmenovaní společně vystupují s převážně bluesovým repertoárem pod rafinovaným názvem Džetro and Pítrs. Vzhledem k tomu, že oba umělci měli v době vzniku tohoto seskupení mnohaleté hudební zkušenosti, nebylo potřeba příliš mnoho zkoušet a aranže některých dvanáctek vznikaly přímo na pódiu.
Tento původně prázdninový projekt se setkal s nečekaně kladným ohlasem publika, a tak se oba protagonisté rozhodli opkračovat dál v nastoupené cestě a šířit odkaz starých bluesmanů po kraji.
Od samého začátku byl pro toto hudební těleso oporou muž v pozadí Jirka Zapletal, který s nevšední obětavostí zastával funkce zvukaře, řidiče, manažera a další. Brzy vyšlo najevo, že Jirka je mimo jiné zdatný hráč na foukací harmoniku. Průběžně se po večerech naučil většinu repertoáru a stal se plnohodnotným členem kapely. Situace si však vynucovala změnu názvu. Tak vzniká v inspirativním prostředí restaurace Western saloon kapela "Old Blues Company", neboli "Oldova bluesová společnost". Ohlas obecenstva je navzdory očekávání neustále kladný a tak soubor pravidelně vystupuje na významných ostravských i mimoostravských pódiích. S jídlem roste chuť a tak členové skupiny uvažují jak dále zpestřit a zkvalitnit zvuk souboru. Verdikt je jednoznačný: chce to basu.
V konkurzu na post basisty zvítězil jediný hudebník, který měl chuť s Old Blues Company hrát. Byl jím Tomáš Wittassek. Scénář zapojení nového člena do kapely byl stejný jako v případě Jirky: Soubor nadále koncertuje a minimálně zkouší. Nový člen se po večerech na úkor svých rodinných povinností doučuje repertoár. Tomášovi to netrvalo o nic déle než Jirkovi. Navíc byl Tom zvolen nástěnkářem bluesové společnosti a tuto zodpovědnou funkci vykonává dodnes s pečlivostí jemu vlastní.