Muzikus.cz homepage
přihlášení uživatele
PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELE JE ZRUŠENÉ
hledat v muzikontaktu
v celém muzikontaktu
distributora značky
v názvu per. akce
muzikontakt

Unijazz

Jindřišská 5, 11000, Praha 1, ČR
tel.: 222 240 901
 

Je to už neuvěřitelných 19 let, co se příznivci takzvané „jiné hudby“ sešli na prvním ročníku festivalu Alternativa, díky kterému se české publikum dočkalo takových jmen, jako byli např. Esplendor Geométrico, Test Dept., John Zorn, zakladatel skupiny Pere Ubu David Thomas, Laibach, Art Zoyd, Magma v čele s bubeníkem Christianem Vanderem, legenda hnutí Rock In Oposition Univers Zero, Hector Zazou, Yoshida Tatsuya, Phil Minton či Lydia Lunch. Kromě zvučných zahraničních jmen vystoupila na festivalu Alternativa za ta léta i řada vynikajících českých muzikantů. Návštěvníci si užili spoustu mezižánrových projektů často vytvořených přímo pro festival a poznali vynikající umělce, do té doby u nás neznámé. Během uplynulých 19 ročníků to bylo na 600 nejrůznějších projektů ze všech koutů světa, které měly jedno společné: jiné hudební uvažování a hledání nových cest a tvůrčích postupů. A to ať už jim inspirací byla tradiční hudba, nové technologie či třeba zvuky na první poslech zcela nehudební.
Letos nabídne Alternativa neobyčejná dobrodružství, odvážné nápady, zajímavé experimenty i nečekaná setkání už podvacáté. V pestrém programu představí od 16. do 24. listopadu projekty mladých i zkušených hudebníků, přinese novinky, stejně jako zabrousí i do historie.
Na scéně Unijazzu v Kaštanu se kromě tradiční přehlídky začínajících projektů Malá Alternativa mohou diváci těšit na zavedená jména české hudební scény, jako jsou Drama Jacqua, Richter & syn a Kora et le Mechanix.
V unikátním funkcionalistickém prostoru Studia hrdinů Veletržního paláce vystoupí legenda experimentální scény nazývané krautrock – německá skupina Faust.
Během tří festivalových večerů v hudebním klubu HooDoo se mohou návštěvníci těšit na velmi různorodý program, jak jsou ostatně na festivalu Alternativa zvyklí. Jen namátkou: saxofonista Urs Leimgruber a perkusista Roger Turner představí své nové CD The Pancake Tour, vynikající ruský hráč na dechové nástroje Sergej Letov vystoupí v duu s Joe Karafiátem, Opening Performance Orchestra vytvořili za použití tzv. fraction music novou verzi skladby Milana Knížáka Broken Music a jako hosta si přizvali autora samotného, festivalovému publiku již známý Australan Anthony Pateras představí svou skupinu Thymolphthalein, s projektem Octopus přijede jedna z nejznámějších současných polských experimentátorek Anna Zaradny a na závěr se představí vynikající britské uskupení The Remote Viewers.
Čítárna Unijazzu pak nabídne doprovodné akce, a to například dokumentární záznam prvního ročníku festivalu Alternativa 1993 či výstavu fotografií Karla Šustera z předchozích ročníků festivalu. Přijďte si užít svátek mimořádných hudebních zážitků.

Program:
8. 11. čt 20.00 Kaštan, 120 Kč Aperitiv Alternativa 2012
Teória odrazu (SK) – dvojkoncert rockovo-alternativní skupiny po 20 letech s Mikolášem Chadimou jako hostem a dua Xafoo (Mikoláš Chadima a Julo Fujak) s videoprojekcí. Křest CD Teória odrazu: Komplet… (Hevhetia 2011) a CD Chadima & Fujak – Xafoo (Hevhetia 2012).

16. 11. pá 20.00 Kaštan, 120 Kč
Drama Jacqua – hudba zkušeného a všestranného bubeníka Thoma Heriana aka Drama Jacqua je postavena na struktuře junglu, zrychleného a mnohovrstevného breakbeatu, freetekna a drum’n’bassu, do které autor nejrůznějšími způsoby sampluje další motivy.

17. 11. so 18.00 Kaštan, 80 Kč
Malá Alternativa – přehlídka nových projektů české a slovenské hudební scény.

18. 11. ne 19.00 Čítárna Unijazzu, vstup volný
Alternativa 1993 – projekce archivního záznamu z prvního ročníku festivalu Alternativa v roce 1993, který proběhl v Praze 1.–10. prosince

19. 11. po 20.00 Kaštan, 120 Kč
Richter & syn (CZ) – duo Richter & syn nachází v kombinaci elektronické hudby s elektrickou kytarou širokou škálu hudebních stylů, v níž se setkává minimalismus s rockovými výpady a elektronika spíše ambientního charakteru.

Kora et le Mechanix (CZ) – více než dvacet let se věnují ambientní a experimentální elektronické hudbě. Minimalistický maximalismus. Notebook jako hudební nástroj.

20. 11. út 20.00 Veletržní palác, 350/450 Kč
FAUST (Ger) – kapela Faust, legenda experimentální hudební scény a průkopník německého krautrocku, vznikla v roce 1970 v Hamburku a díky kombinaci improvizovaného rocku, poezie a elektronických experimentů se stala jedním z nejdůležitějších a nejnovátorštějších představitelů německého rocku. V rámci večera proběhne křest knihy Petra Ference: Hudba, která si neříká krautrock.

21. 11. st 19.00 Čítárna Unijazzu, vstup volný
Marek Toman/Honza Boldrik Toman (CZ) – Marek Toman přečte náhodně vybraný úryvek své knihy, DJ Boldrik nasadí odpovídající pecku. Předem se nedomlouvají, aby se na scéně něco dělo.

22. 11. čt/thu 20.00 Hoodoo Music Club 250/350 Kč
Urs Leimgruber/Roger Turner (CH/GB) – fenomenální saxofonista Urs Leimgruber se už řadu let zabývá současnou improvizovanou hudbou a jazzem a je klíčovou osobností soudobé evropské scény. Excelentní perkusista Roger Turner se od počátku 70. let věnuje improvizaci, ať už jako sólista či v různých projektech. Společně představí své nové CD The Pancake Tour.

sONaLeX & co (CZ) – na Alternativě zazní poezie Tomáše Reinera, částečně v jeho autorském podání, i společné skladby Alexe Švamberka, Vladimíra Šťástka a Sonji, sahající od elektronických koláží industriálního ražení přes syrový noise rock až po relativně éterické psychedelické písně.

Sergej Letov/Joe Karafiát (RUS/CZ) – Vynikající hráč na dechové nástroje Sergej Letov vystoupí spolu s Joe Karafiátem, zpěvákem, skladatelem a zejména skvělým kytaristou, známým ze skupin Garage, Joe Carnation Band či The Plastic People of the Universe.

Longital/VJ Kufrik Brothers (SK) – Longital jsou dva zvukoví cestovatelé: charismatická zpěvačka, básnířka a baskytaristka Shina a kytarově experimentující a hravě roztěkaný matematik a programátor Daniel Salontay. Koncert bude vizuálně umocněn projekcí VJ Kufrik Brothers.

23. 11. pá/fri 20.00 Hoodoo Music Club, 250/350 Kč
1724 (H/PL/A) – tvorba tria je založená na improvizované hudbě, která přechází od undergroundu k psychedelii, přebíhá mezi maďarskou a polskou lidovou hudbou, používá africké motivy, noří se do těžkých groovů a pak
se zase zklidňuje, ale jen na chvíli…

Milan Knížák/Opening Performance Orchestra/j. h. Phaerentz (CZ) – Opening Performance Orchestra, který se žánrově pohybuje od elektronických výbojů hudební avantgardy 20. století až po současnou japonskou noise music, vytvořil novou verzi kompozice Milana Knížáka Broken music za použití principů „fraction music“ .
Gary Lucas/j. h. Michal Nejtek (USA/CZ) – Gary Lucas je světově proslulý kytarista, autor písní a skladatel, považovaný za jednoho z nejlepších a nejoriginálnějších kytaristů v Americe. Jako host ho tentokrát doprovodí vynikající jazzový klávesista Michal Nejtek (Face Of The Bass, Limbo, NTS, Michal Pavlíček Trio...).

Thymolphthalein (Aus/F) – vyváženost akustických a elektronických zvuků, volné pole působnosti pro zkušené improvizátory i využívání opakujících se struktur. To je další projekt Anthonyho Paterase, jehož finální provedení je, díky Anthonyho nenápadnému řízení toku hraní, vždy jedinečné a překvapující.

24. 11. so 20.00 Hoodoo Music Club, 250/350 Kč
Anna Zaradny (PL) – jedna z nejznámějších současných polských experimentátorek se pohybuje v širokém spektru žánrů: od akustické improvizované hudby se soudobým minimalistickým jazykem až po komplexní struktury experimentální elektronické hudby. Na festivalu představí mj. svůj projekt Octopus.

Cremaschi/Heenan/Vrba (USA/Ger/CZ) – statické struktury procházející rychlými změnami a proměna ticha v hluk a zvuku v hudbu – to jsou nejvýraznější prvky současné improvizace, se kterými pracuje nové hudební trio.

Gurun Gurun (CZ) – Pro hudbu čtveřice Tomáš Knoflíček, Jára Tarnovski, Tomislav Federsel a Ondřej Ježek jsou typické pomalé repetitivní melodie, hypnominimalistická atmosféra, používání konkrétních zvuků a terénních nahrávek.

The Remote Viewers (GB) – výraz The Remote Viewers se používá pro pozorovatele, kteří jsou schopni se na dálku propojit s živými či mrtvými osobami či nahlédnout do vzdálených koutů země. Přesně takové jsou skladby bandleadera a saxofonisty Davida Pettse, kterému je škatulka avant jazz příliš těsná a přebíhá do krajin současné vážné hudby i nejrůznějších experimentů včetně jeho hry na hlukový generátor.

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.