Muzikus.cz homepage
přihlášení uživatele
PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELE JE ZRUŠENÉ
vyhledávaní

ostatníEtno Brno 2010

6.10.2010 | Autor: PR | sekce: tiskové zprávy
Festivalem Etno Brno 2010 opětovně vycházíme vstříc zájmu o autentickou lidovou hudbu a world music. Naše ambice jsou stejné jako vždy: těm, kteří o to stojí, chceme nabídnout možnost poznat něco neznámého a obohacujícího. Je to zároveň hodně klopotná, složitá a pomalá pouť k toleranci a multikulturní společnosti. Jsme ale pevně přesvědčeni, že žádná jiná varianta této cesty v současné Evropě neexistuje.

Třináctý ročník festivalu Etno Brno bude mít celkem jedenáct večerů, které nabídnou pestrý výběr deseti kapel - toho nejlepšího z domácí etnické scény včetně zajímavého hudební projektu našich slovenských sousedů. A přijedou i hudebníci z Francie a Skotska...

13. ročník festivalu proběhne v klubu Stará Pekárna. Na celou sérii jedenácti koncertů festivalu Etno Brno 2010 lze zakoupit permanentní vstupenku za 490 Kč v obvyklých předprodejích. Vstupné na jednotlivé koncerty se bude pohybovat v rozmezí 120-150 korun, lze ale využít výrazných slev (40-50 Kč) ve třech obvyklých předprodejích.

celkový program Etno Brno 2010
čt 07. 10. ve 20 hod. – Neočekávaný dýchánek (křest CD, etnošraml)
čt 14. 10. ve 20 hod. – Létající rabín (klezmer)
čt 21. 10. ve 20 hod. – Trombenik (klezmer)
čt 28. 10. ve 20 hod. – Karpatské horké (SK, zrockovaný slovenský folklór)
čt 04. 11. ve 20 hod. – Navostro (Skotsko/CZ, keltská hudba)
st 10. 11. a čt 11. 11. ve 20 hod. – Bran (Francie/CZ, keltská hudba, křest CD),
čt 18. 11. ve 20 hod. – Braagas (středověká hudba aneb Čtyři krásné ženy na pódiu)
čt 25. 11. ve 20 hod. – Ahmed má hlad (balkán a východní Evropa)
čt 09. 12. ve 20 hod. – Tubabu (západoafrické rytmy)
út 14. 12. ve 20 hod. – Trio de Janeiro (etnojazz, latin music)

krátké profily jednotlivých souborů:

čt 7. 10. ve 20 hod. - NEOČEKÁVANÝ DÝCHÁNEK (CZ, etnošraml, křest CD!)
Úderná směsice klezmeru, balkánských dechovek, poguesovské živelnosti a punku, tedy muzikantských záležitostí, majících stejné východisko: tančící hospodu či dav pod pódiem bezprostředně se bavících lidí. Neodolatelně a muzikantsky suveréně rozhoupaný Dýchánek šlechtí i hudební odlehčenost pracující s kouzelnými aranžérskými fígly: švitořivými i rockově nabroušenými.

čt 14. 10. ve 20 hod. - LÉTAJÍCÍ RABÍN (CZ, klezmer)
Těleso vzniká v roce 2001 v Prostějově, o dva roky později vyšlo první album, Lebedyk un Freylekh. Kapela začíná vystupovat na oslavách židovských svátků. Následují koncerty v zahraničí (Polsko, Švédsko, Slovensko). V roce 2005 vychází druhé CD - Tsuzamen. Kapela úspěšně pokračuje ve vystupování po celé ČR a podílela se na natáčení filmu režiséra Josepha Vilsmaiera Poslední vlak. Více

čt 21. 10. ve 20 hod. - TROMBENIK (CZ, klezmer)
Pražská klezmerová kapela zcela osobitě zachází s hudbou Židů, Balkánu a se svou vlastní tvorbou podobného ražení. Do pistole značky klezmer nabíjí munici s příměsí jazzu, latinskoamerických rytmů a folklóru Ruska, Rumunska, Bulharska či Turecka.

čt 28. 10. ve 20 hod. - KARPATSKÉ HORKÉ (SK, zrockovaný slovenský folklór)
Základ kapely se zformoval v roce 2004. V názvu je zašifrován nejen geografický původ, ale i to, jak chutnají lidové písně okořeněné bigbítem. Nosnou částí repertoáru jsou úpravy slovenského folklóru, ale hudba je ovlivněná i folkem, rockem, jazzem, blues a prvky world music. Karpatské horké, tvořené čtveřicí instrumentálně zdatných muzikantů plus zpěvačkou, hraje folkrock s vlivy blues, jazzu, etna a folklóru. Taková možno pro někoho až příliš pestrá žánrová fúze se v různých podobách projevuje i v samotné muzice - hlavně ve zpracovávaní lidových písní a balad.

čt 4. 11. ve 20 hod. - NAVOSTRO (Skotsko/CZ, keltská hudba)
Šestičlenná etnorocková kapela se věnuje tvorbě inspirované hudbou keltských kultur - jako je skotská, irská a česká. Tuto keltskou tradici zabalili muzikanti do tvrdého a přitom melodického kabátu. Hrají a zpívají česky, anglicky i starým gaelic jazykem. Skupina, vystupující ve skotských kiltech, vznikla náhodu, když se na jedné svatbě podařilo skloubit skotské dudy s bigbeatovou kapelou. Žánrově se dnes pyšní označením "Gaelic Rock Music". Pro kapelu byl průlomový rok 2009. Vydala jak debutové CD, tak si připsala obrovský úspěch na folkovém festivalu Zahrada v Náměšti na Hané. Stala se tamním objevem roku, a navíc ve dvacetileté historii soutěže získala rekordní počet hlasů od více než spokojených diváků.

st 10. 11. + čt 11.11. ve 20 hod. - BRAN (Francie/CZ, keltská hudba)
Bran, to je šest hudebníků, kteří přinášejí do střední Evropy to nejlepší z bretonské hudby. Seskupení okolo Dewiho Pajota, zpěváka a hráče na klarinet, whistle a bombard, rodáka z Bretaně. Hudba kapely se pohybuje na rozhraní tradice a současnosti, mezi hledáním kořenů i hudebním kosmopolitismem. Poslední album této česko-francouzské skupiny přináší opět hudbu keltské Bretaně - tradiční tance a písně s mystickým nádechem, ovlivněné starými bretaňskými legendami, dobrodružstvím, melancholií zpěvů moře. V bretonštině bran znamená havran, posel z keltských legend.

čt 18. 11. ve 20 hod. - BRAAGAS (CZ, lidová a středověká hudba)
Čtyřčlenná dívčí kapela Braagas se žánrově řadí pod dnes oblíbený výraz "world music", protože jejich repertoár tvoří lidové i středověké písně z celé Evropy - Španělsko, Okcitánie, Galícile, písně Sefarditů, Skandinávie a Balkánu.Vystupují také na historicky laděných akcích s repertoárem sestaveným z písní středověké Evropy. Braagas spolu hrají od začátku roku 2007, za tu dobu mají za sebou desítky koncertů u nás i v zahraničí a tři alba.

čt 25. 11. ve 20 hod. - AHMED MÁ HLAD (CZ, balkán a východní Evropa)
Ahmed má hlad je pověstný svou koncertní živelností a bouřlivými tanečními kreacemi publika. Kapela hraje vždy nadoraz a dostává se jí vřelého přijetí. Skupina tak potvrzuje své výsostné postavení v oblasti souborů zabývajících se etnickou hudbou. V repertoáru kapely jsou chytlavě odpichové lidové písničky z východní i jižní Evropy - Bosny, Kosova, Makedonie, Chorvatska, Bulharska, Ruska, Polska a Ukrajiny. Syrový garážový přístup, vlastní nadupaným punkovým kapelám, se tu mísí s lidovou melodikou.

čt 9. 12. ve 20 hod. - TUBABU (CZ, západoafrické rytmy)
Tubabu znamená v řeči Malinků a Bambarů označení bělochů. Tubabu je také pětice bubeníků (+ občas nějaké ty fešné tanečnice), hrající na tradiční západoafrické nástroje. Živelnost, nasazení a maximální prožitek. Tubabu se na koncertech nikdy nešetří. Budete tančit! Skupina vznikla v roce 2000, nástrojové obsazení vychází stejně jako repertoár z podoby této hudby v oblastech Západní Afriky, kde se uplatňuje kulturní vliv etnik jazykové rodiny Mandingo, zejména etnik Malinké (patří sem především Mali, Guinea, Pobřeží Slonoviny, Burkina Faso).

út 14. 12. ve 20 hod. - TRIO DE JANEIRO (CZ, latin jazz, úpravy lidovek)
Živelná a povedená fúze world music a latinskoamerických, jazzových a funkových stylů se nezdráhá mazaně zařadit do toho proudu i české lidové motivy jao Anička dušička či Byla cesta ušlapaná. Nejedná se ovšem o nějakou žánrovou exhibici, která by měla ukázat, co všechno tihle muzikanti dokážou zahrát - jde o radostné a nápadité využití stylových struktur, kreré jsou osobitě pojaty. Vokál Veroniky Bartošové přetéká energií a živelností. Kapelu ji experimentovat a nacházet neprošlapané pěšiny v pralese hudební kreativity. Výbušná směs funky latiny říznuté moderním jazzem, vítěz 4. ročníku Česká spořitelna Colours talents.
Online verze stránky: https://www.muzikus.cz/tiskove-zpravy/Etno-Brno-2010~06~rijen~2010/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.